Türkiye’nin en güzel 10 milli parkı

Bilindiği üzere ülkemiz coğrafik konumu nedeniyle farklı iklim kuşakları üzerinde yer alıyor ve bu da birçok doğal güzelliği beraberinde getiriyor. Doğa ananın bizlere cömertçe sunduğu bu alanlar ise pek çok şeye karşı milli park adı altında korumaya alınmış durumda. Adeta cennetten bir köşe olan ülkemizde görülmedik yer kalmasın diye #öncetürkiyeyikeşfet sloganıyla yola çıkan Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri ise bu hafta sizler için Türkiye’nin en güzel 10 milli parkını listeledi.

21 Ekim 2020, Çarşamba 08:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Küre Dağları Milli Parkı

1 – Küre Dağları Milli Parkı

Zengin yaban hayatıyla dünyada da önemli milli parklar arasında gösterilen Küre Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alıyor. Milli parkın kaynak değerleri Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası ve Ilıca Şelalesi gibi doğal güzelliklerden oluşuyor. Ülkemizde tahribatın en az olduğu doğal oluşumlardan olan kesinlikle görülmeye değer. 


2 – Gökçetepe Tabiat Parkı

2 – Gökçetepe Tabiat Parkı

Yeşil ve mavinin büyüleyici kombinasyonlarını barındıran Gökçetepe Tabiat Parkı, bir başka doğa harikalarından Saros Körfezi kıyılarında bulunuyor. Milli park, Edirne’nin en popüler kamp alanları arasında aynı zamanda. Kıyı şeridinde yer alan piknik masaları sayesinde doğa ile iç içe harika bir kahvaltıyla güne başlayacağınız, doğa yürüyüşleri ile devam edebileceğiniz eşsiz bir alan. 


3 – Kaz Dağı Milli Parkı

3 – Kaz Dağı Milli Parkı

Antik çağlarda İda Dağı olarak bilinen Kaz Dağı, 1994 yılında milli park ilan edilmiş. Marmara ve Ege Bölgeleri geçişi arasında Balıkesir sınırlarında bulunan milli park fauna ve flora açısından zengin bir doğal hazine adeta. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında doğanın uyanışına tanık olabileceğiniz bu eşsiz alan kamp yapmayı seven tatilciler için en ideal konumlardan. Zira son dönemlerde yoga ve meditasyon kampları için en çok tercih edilen yerlerden birisi.  


4 – Gökçeada Sualtı Milli Parkı

4 – Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Gökçeada’nın doğal güzellikleri zaten saymakla bitmez, bu konuda hemfikiriz. Peki ya sualtı yaşamı? Türkiye’nin ilk ve tek sualtı milli parkı olma özelliği taşıyan Gökçeada Sualtı Milli Parkı; Akdeniz foku, deniz çayırları, İspermeçet balinası ve deniz kaplumbağası gibi koruma altında olan birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Bunların yanı sıra Türkiye’nin ilk sualtı patikasına da sahip olma özelliği taşıyor. 


5 – Spil Dağı Milli Parkı

5 – Spil Dağı Milli Parkı

Mitolojik hikayelerde adı sıkça geçen Spil Dağı, 1969 yılında milli park ilan edilmiş. Ege Bölgesi’nde kayak yapılabilecek nadir yerlerden olmasıyla sıkça tercih ediliyor. Kayak yapmaya elverişli olmasının yanı sıra doğa yürüyüşü, kamp ve tırmanış etkinliklerini de gerçekleştirebileceğiniz bu doğa harikası Manisa merkeze 24 km, İzmir merkeze ise 50 km uzaklıkta yer alıyor. 


6 – Kaçkar Dağları Milli Parkı

6 – Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize, Erzurum ve Artvin şehirleri arasında 51 in hektarlık alana yayılmış olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı olarak bilinen Kaçkar Dağları eteklerinde yer alıyor. Türkiye’de buzul etkisinin görüldüğü ender yerlerden biri olma özelliğine sahip alanda sayısı 100’e varan buzul gölü mevcut. 


7 – Abant Gölü Milli Parkı

7 – Abant Gölü Milli Parkı

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Abant Gölü Milli Parkı, Bolu’da bulunan Abant Gölü çevresinde 127 hektarlık bir alanda yer alıyor. Tesisleşmenin yoğun olduğu bölgede günübirlik ve uzun süreli konaklamalar için pek çok alternatif mevcut. Kartpostallardan çıkmışçasına manzaralara sahip olan yerde huzurlu bir tatil deneyimlemeye değer. 


8 – Karagöl Sahara Milli Parkı

8 – Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl ve Sahara olmak üzere iki alandan meydana gelen Karagöl Sahara Milli Parkı, gezginlerin adına aşina olduğu Artvin’in Şavşat ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Kamp yapmak için oldukça elverişli bir ortama sahip olan milli parkın Karagöl bölgesinde kır gazinosu olarak kullanılan bir konaklama tesisi de bulunmakta. 


9 – Büyük Menderes Milli Parkı

9 – Büyük Menderes Milli Parkı

Aydın, Dilek Yarımadası’nda bulunan Büyük Menderes Milli Parkı oldukça büyük bir botanik bahçesi adeta. Sayısız bitki türünün yanı sıra pek çok yabani hayvan türünün de olduğu milli park hem ormanları hem de denize olan kıyısı ile doğaseverlerin en çok dikkatini çeken yerlerden. Olta balıkçılığı, kamp, doğa yürüyüşü, bisiklet turları ve yüzme burada yapabileceğiniz aktivitelerden sadece birkaçı. 


10 – Köprülü Kanyon Milli Parkı

10 – Köprülü Kanyon Milli Parkı

Adını Roma Dönemi’nden kalma Oluk Köprüsü’nden alan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya sınırları içerisinde yer alıyor. Antik Selge Kenti’ne ev sahipliği yapan milli parkta, Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri olma özelliğine de sahip. Yaklaşık 14 km uzunluğa ve 100 m yüksekliğe ulaşan kanyon, ülkemizde rafting yapma için en elverişli alanlar arasında. 

Kaynak: Neredekal.com

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbaharda Ege’yi keşfetmek için 9 sebep