Türkiye'nin en popüler 6 kayak merkezi

Kış sezonu çoktan açıldı! Kayak yapmayı sevenler için Türkiye'nin birçok bölgesinde cezbedici pistler bulunuyor. İşte en çok tercih edilen kayak merkezleri. / Baki Balcı

28 Ocak 2020, Salı 13:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi, konumu ve oturmuş turizm sistemi ile ülkemizde en çok tercih edilen bölgeler arasında ilk sırada. Uludağ'da birçok konaklama imkanı, 40 kilometreye yakın uzunluğu, 22 pisti ve zirvede 2543 metreyi bulan yüksekliği ile kış sporu yapanlar için çok cezbedici.

 Uludağ Kayak Merkezi 2 bölgeye ayrılıyor. 1. bölgede bulunan pistler daha çok orta zorluk seviyesindeyken, 2. bölgede Kuşaklı ve beden terbiyesi gibi zorluk seviyesi yüksek pistler bulunmakta.

Diğer kayak merkezlerine kıyasla Uludağ Kayak Merkezinin en büyük avantajlarından birisi de sadece kaldığınız otelin kayak pistini değil diğer pistleri de tek kartlı turnike sistemi ile kullanılabilmesidir. 

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes, 3917 metre zirvesi ile ülkemizin 3., İç Anadolu'nun da en büyük dağıdır. Kayseri’nin 25 km güneyinde yer alır. Ayrıca Erciyes kayak merkezi sadece ülke çapında değil dünya çapında da üne kavuşmuş bir kayak merkezidir.

Yaklaşık 24 km uzunluğunda teleferik sistemi ve 33 adet pisti ile bu ünü hak ediyor. Merkezde bütçenize göre bir çok konaklama tesisi bulabilirsiniz. Sadece kış sporu meraklıları için değil, doğa severler içinde eşsiz güzellikte manzarası bulunmaktadır. Bu nedenlerde bir çok kış festivali ve organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.


Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Başlangıç noktası 2200 metre zirve ise 3176 metre olan, 22 pist ve 12 km'lik tek pisti ile ülkemizin ve dünyanın en önemli kış turizmi bölgeleri arasındadır. 5 adet telesiyej 1 adet teleski, baby lift ve gondol lifti bulunan Palandöken Kayak Merkezi, her seviyeden snowboard ve kayak sporcularını ağırlıyor. Ayrıca Palandöken Kayak Merkezinde, 2 adet 5 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunmaktadır. 

Şehir merkezinde de 3 ve 2 yıldızlı çok sayıda otel bulunmaktadır. Havaalanına 15 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı 4 kilometredir. Kayak merkezine ulaşım tatil günlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile diğer günler yalnızca özel araç ve taksilerle sağlanmaktadır. 


Kocaeli Kartepe

Kocaeli Kartepe

Coğarafi konumu itibariyle İstanbul ve çevre illere yakınlığı ile bilinen yerli ve yabancı bir çok turist tarafından ziyaret edilen ülkemizin en güzel kayak merkezleri arasındadır. Konaklama imkanlarıyla ve ulaşımı kolay olması nedeniyle 2 günlük kısa bir hafta sonu veya günübirlik bir kayak eğlencesi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.


Kartepe’de kar sezonu 3 ay kadar sürüyor. Yani kayak sporları aralık ayının başından şubat ayının sonuna kadar verimli bir şekilde yapılabiliyor. Kar yüksekliği ise ortalama 1 metre ile 2 metre arasında değişmekte.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Akdeniz'in kış turizminin incisi olan Davraz Kayak Merkezi, Isparta'nın 26 km Güneydoğusunda bulunmaktadır. Antalya'ya yakınlığı ve gelişime müsait konumu nedeniyle Akdeniz'de kış turizminin geleceği olarak da söyleyebiliriz. 


Gelişmiş konaklama imkanı da bulunan Davraz Kayak Merkezinde her seviyeye uygun 13 pist var. Pistlerin toplam uzunluğu 23 kilometre. Ulaşımı kolay olması sebebiyle hafta sonu çevre illerden günü birlik misafirleri de ağırlayan Davraz Kayak Merkezini görmenizi tavsiye ederim.


Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi, kış turizmi ile kış sporları açısından Türkiye’nin birinci derecede öncelikli olan kayak merkezlerinden bir tanesidir. Sarıçam ormanları arasında olan Kayak merkezi 2200 metre ile 2900 metre yükseklikleri arasında bulunan bir platoda yer almaktadır. Özellik ile tur kayağı, kuzey disiplini ve Alp disiplini için en uygun koşulların bulunduğu, uzunluğu 12 kilometreyi bulmakta olan beş etaptan oluşan pistleri ile tüm sporcuların gözdesidir.

Kayak merkezinde bir adet teleski tesisi ile iki adet telesiyej bulunmaktadır. Kars iline 60 km mesafede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezine, hava yolu ile gelinmesi halinde kayak merkezine ulaşmak 40 dakika sürmekte. Ayrıca şehir merkezinden kayak merkezine ulaşım özel araçlar ile sağlanmaktadır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2019’da kimler hangi ülkeyi tercih etti?