Türkiye'nin gizli kalmış yerlerini keşfedin

Corona virüs salgını nedeniyle bu yaz tatil tercihlerimiz de değişti. Sosyal mesafeyi korumak için kalabalık destinasyonlardan ziyade daha sakin yerleri tercih ediyoruz. Peki, Türkiye’nin gizli kalmış doğa harikası tatil yerleri nereler? Sizin için Türkiye’nin az bilinen tatil rotalarını derledik.

25 Temmuz 2020, Cumartesi 10:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çatı koyu

Çatı koyu

Datça’ya 45 km uzaklıkta olan Çatı Koyu bir doğa harikası. Bölgeye ulaşım sadece denizden mümkün. Ulaşımının böylesine zor olması koyun oldukça tenha olmasını sağlıyor. Jeolojik yapısı gereği rüzgâr almadığı için deniz mavi bir battaniye gibi durgun.

Kadırga koyu

Kadırga koyu

Tarihi limanı ve taş binalarıyla ünlü Assos’un koylarından biri olan Kadırga, serin sularıyla Türkiye’nin en güzel denizlerinden birine sahip. Yaz ortasında bile kalabalık olmayan Kadırga Koyu geniş sahili sayesinde sosyal mesafenizi koruyarak denizin tadını rahatça çıkarabileceğiniz yerlerden biri.

Kaleköy

Kaleköy

Birinci derece sit alanı olan Kaleköy’e arabayla gidiş yok. Üçağız’a vardıktan sonra kalacağınız pansiyonun yollayacağı tekneyle geçebiliyorsunuz. Kaleköy’de Likya lahitlerinin arasında yüzebilir ve kanoya binebilir, akşamüzeri Bizans kalesine çıkıp 360 derecelik Kekova manzarasını izleyebilirsiniz.

Kalem adası

Kalem adası

Dikili’nin Bademli Köyü’ne bağlı olan Kalem Adası, Türkiye sınırlarından çıkmadan Maldivler deneyimi yaşatan bir cennet. Gündüzleri sadece ağustos böceklerini duyacağınız bu sessiz ve huzur dolu adada geceleri yıldızları seyrederek dinlenebilirsiniz. Adada konakla imkanı az olduğundan erken rezervasyon yaptırmak şart.

Yıldızköy

Yıldızköy

Gökçeada’daki Yıldızköy, denizinin temizliği ve sakinliğiyle biliniyor. Yıldızköy’e yakın sahil köylerinde konaklamak için birçok alternatif bulunuyor. Daha fazla izolasyon isterseniz çadırınızı alıp kalabileceğiniz kamping alanlarından da var. Yıldızköy’e giderseniz Gökçeada’nın iç kesimlerinde bulunan Rum köylerini ziyaret etmeyi unutmayın.

Karpuzbaşı şelaleleri

Karpuzbaşı şelaleleri

Doğayı özleyenlerdenseniz Kayseri’deki Kapuzbaşı Şelaleri görmeye değer. Kapuzbaşı Şelaleleri’ne yakın olan Hacer Ormanı ve Erciyes Dağı’nda yürüyüş de yapabilirsiniz. Zamantı Irmağı’nda yetiştirilen alabalıkların ve Yahyalı kirazının tadına bakmadan bölgeden ayrılmayın.

Sedir Adası

Sedir Adası

Gökova’da bulunan Sedir Adası’na kendi imkanlarınızla ya da Muğla ve Marmaris merkezli turlara katılarak ulaşabilirsiniz. Sedir Adası’ndaki modern yerleşim, Cedrae Antik Kenti’nin kalıntılarıyla iç içe geçmiş. Adaya yapacağınız ziyarette Cedrae’nin birçok kalıntısını görebilirsiniz. Türkiye’nin en güzel plajlarından olan Kleopatra Plajı da burada bulanıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye’nin kültürel miraslarından 7 antik kent