Türkiye'nin ilk lokal kemoterapisi yapıldı

Türkiye'nin ilk lokal kemoterapisi yapıldı

Amerikan FDA kurumunun protokolüne göre sadece nüksetmiş 4. derecede beyin tümörü olan hastalarda kullanılan bir kemoterapi ilacı, Türkiye'de ilk kez İzmir'de uygulandı. Bir ilave tedavi olan lokal kemoterapi sayesinde hastaya, en uzun ve en kaliteli yaşamın sağlanması amaçlanıyor

11 Aralık 2015, Cuma 15:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beyin Cerrahı Prof. Dr. Sertaç İşlekel, Türkiye’de ilk kez nükseden 4. derecede beyin tümörü olan bir hastaya lokal kemoterapi uygulaması yaptı. İlaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) protokolüne göre kullanılabiliyor. İşlekel, nüksetmiş 4. derecede beyin tümörü olan bir hasta, yaklaşık 75 bin TL’lik ameliyat ve ilaç masrafını karşıladığı takdirde ilacı Amerika’dan getirtebildiğini söyledi.

Beyne direkt etki eden ilaç sayesinde hastaya daha kaliteli ve uzun yaşam sağlandığını belirten Dr. İşlekel, ilacın herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını söyledi.

'KEMOTERAPİNİN ETKİSİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKIYOR'

Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntemin, Amerika’da uzun süredir kullanıldığını belirten Dr. İşlekel, "Bu, Carmustine dediğimiz kimyasal bir kemoterapi maddesinin beyne direkt olarak uygulanmasını sağlayan bir yöntem. Küçük plakalar şeklinde ilacın emdirilmiş halini, beyne yavaş yavaş salgılıyoruz. Hastaya ağız ya da damardan vereceğimiz miktardan daha yüksek miktarda ve tümörün olduğu bölgeye direkt ilaç verebilme imkanımız oluyor. Bu şekilde kemoterapinin etkisini en üst düzeye çıkarabiliyoruz” dedi.

'NÜKSETMEYİ GECİKTİRİCİ EK TEDAVİ YÖNTEMİ'

İlacın, sistemik kullanılan kemoterapideki gibi yan etkileri olmadığını ve lokal uygulanması sebebiyle hastanın etkilenmediğini belirten Beyin Cerrahı Prof. Dr. Sertaç İşlekel, “Bu yöntem sadece nüksetmeyi geciktirici bir ek tedavi yöntemi. Işın tedavisinin, ameliyatın, kemoterapinin bir etkisi varken bu yöntemin de bir etkisi var. Hepsini üst üste koyduğumuzda amacımız hastaya en uzun yaşam süresini sağlamak. En uzun süre tümörsüz ve kaliteli yaşamı hedefliyoruz” diye konuştu.

'ALTERNATİF DEĞİL, İLAVE TEDAVİ'

Uygulanan yöntemin alternatif değil ilave tedavi olduğunu vurgulayan İşlekel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastaya ışın vermeyelim, kemoterapi vermeyelim de bu yöntemi uygulayalım gibi bir şey değil. Hepsi yapılıyor, hepsinin artı bir etkisi var. Amacımız bütün etkileri üst üste koyup en uzun ve en kaliteli yaşamı sağlamak. Nüksetmiş 4. derecede tümörü olan hasta eğer ‘Masrafını üstleneceğim’ derse bu ilacı getirip kullanmak mümkün. Yapılan ameliyatla birlikte hastane masrafıyla birlikte kullanılan ilaçların maliyeti 70-75 bin TL civarında.”

KONUŞARAK BEYİN AMELİYATI

Ameliyat sırasında konuşma merkezini etkileme veya vücudunda felç oluşturma riskine karşın ameliyat masasında uyanık halde beyin ameliyatı yapan İşlekel, “Ameliyat esnasında beyni açtığımız zaman hastanın konuşma merkezi neresi, kol-bacak hareketi nereden sağlanıyor fark edemediğimiz için elektrikle değişik noktaları uyarıyoruz. Uyardığımızda ne tür bir yanıt alırsak o bölgenin nereyle ilgili olduğunu anlıyoruz” dedi.

2000 yılından beri 850 hastayı konuşarak ameliyat ettiğini kaydeden İşlekel, ameliyat sırasında hastalarına ev adreslerini, telefon numaralarını soruyor, birden 10’a kadar saymalarını istiyor ya da kollarını hareket ettirmesi gerektiğini söylüyor. Bu sırada beyindeki noktaları elektrikle uyaran İşlekel, hasta konuşamıyor, sayı sayamıyor ya da kollarını hareket ettiremiyorsa o noktanın neyi etkilediğini anlıyor ve ameliyatın risksiz geçmesini sağlıyor.

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dengeli beslenmeye çalışırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?