Türkiye'nin ilk tropikal meyvesine tescil

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yetiştirilen ve halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen Güney Amerika orijinli pitaya, Türkiye'nin tescillenen ilk tropikal meyvesi oldu

24 Kasım 2018, Cumartesi 18:41 Son Güncelleme:
A A

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde, Antalya Valiliğinin desteğiyle tropik meyve projesi başlattı. Bu kapsamda 2012'de ABD'den 6 türde 11 çeşit tropik meyve çeşidi getirilerek, bunların Gazipaşa ilçesinde iki farklı lokasyonda adaptasyonları gerçekleştirildi.

ÜÇ YIL İÇİNDE GEÇİM KAYNAĞI HALİNE GELDİ

ÜÇ YIL İÇİNDE GEÇİM KAYNAĞI HALİNE GELDİ

Bölgeye uyum sağlayan ve halk arasında "ejder meyvesi" olarak bilinen anavatanı Güney Amerika olan pitaya, üç yıl içinde çiftçinin geçim kaynağı haline geldi. Tropikal çeşitlerin ticaretinin yapılabilmesi, fidan üretimleri için tescil çalışması gerçekleştirildi.

'MİNERAL VE VİTAMİN BAKIMINDAN ZENGİN'

'MİNERAL VE VİTAMİN BAKIMINDAN ZENGİN'

Gazipaşa'daki Yakacık Mahallesi'nde üretici Yaşar Dağtekin, AA muhabirine, "Ejder meyvesi Türkiye'nin tescillenen ilk tropikal meyvesi oldu. Getirisi çok iyi ama bahçe kurulumundan üretimine kadar ilgi isteyen bir ürün. Bakımını senelik yapıyoruz." dedi.

Meyvenin çiçeklerini kış gecelerinde açtığını dile getiren Dağtekin, karanlıkta arı ve böcek olmadığı için tozlamayı kendisinin yaptığını, böylece verimin fazla olduğunu vurguladı.

Ejder meyvesinin sağlık bakımından önemli olduğunu belirten Dağtekin, "Yapılan araştırmalara göre, sinir ve kemik sistemine, tırnaklara, gözlere iyi geldiği belirtiliyor. Mineral ve vitamin bakımından zengin." diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İstanbul'un papağanları