Türkiye’nin izole kültür rotaları

İnsanlık tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan topraklarımızın her noktası görülmeye değer. Genellikle kırsal kesimlerdeki patika, antik alanlar ve doğal güzelliklerin birleştirilmesi ile oluşturulan kültür rotaları ise hem kalabalıktan uzak izole bir tatil arayanların hem de tarih meraklılarının ortak buluşma noktası oluyor. #öncetürkiyeyikeşfet sloganıyla, Türk topraklarında yaşanmış köklü tarihe şahit olmak adına seyahat tutkunlarını yollara davet eden Neredekal.com keşif rehberi editörleri hem izole hem de buram buram tarih kokan kültür rotalarını sizler için derledi.

16 Eylül 2020, Çarşamba 09:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Likya Yolu, Muğla – Antalya

1 – Likya Yolu, Muğla – Antalya

Türkiye’de kültür rotası denince ilk akla gelen yerlerden, olmazsa olmaz Likya Yolu ile başlayalım. Eski adıyla Likya, şimdiki adıyla ise Teke Yarımadası’nda olan bu rota ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olmasıyla biliniyor. Başlangıç noktası Ölüdeniz olan bu yol, Antalya sınırları içerisinde havaalanına yakın bir yerde son buluyor. Yüzme, kano ve yamaç paraşütü yapılabilen rota üzerinde; Sdyma, Pyndai, Phellos, Letoon, Xanthos, Patara, Apollonia, Simena, Myra, Limyra ve Olympos gibi pek çok antik alanı da görmek mümkün. Yolun toplam uzunluğu ise 540 kilometre. 


2 – Karia Yolu, Muğla – Aydın

2 – Karia Yolu, Muğla – Aydın

Antik Çağ’dan bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Karia Yolu, ismini o çağlarda burada yaşayan Karia medeniyetinden almış. 850 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası Bozburun, Datça, Gökova Körfezi ve İç Karia olmak üzere 4 ana bölümden oluşmakta. Konumu nedeniyle Ege’den Akdeniz’e uzanan bu kültür yolculuğu, zeytin ve badem ağaçları ile bezenmiş bir doğa harikası aynı zamanda. 


3 – St. Paul Yolu, Antalya

3 – St. Paul Yolu, Antalya

Aziz Paul’un Hristiyanlığı, Roma ve Yunan kültürlerine yayma amacıyla çıktığı kutsal bir yolculuk olan St. Paul Yolu toplamda 500 kilometreden oluşmakta. Antalya’nın doğusundaki Eğirdir Gölü yakınlarında yer alan Yalvaç’ta başlayan yol, yine Antalya’nın kuzeydoğusundaki Köprülü Kanyon Ulusal Parkı’ndan başlayan ikinci bir kol ile Roma antik kenti olan Adada’da buluşuyor. Yürüyüş için en uygun zamanların ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu rotada yer yer dağ bisikleti kullanmak mümkün. Toplamda 27 gün süren bu yolculukta konaklamak için eşsiz güzellikte kamp alanları bulabilirsiniz. 


4 – Evliya Çelebi Yolu

4 – Evliya Çelebi Yolu

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsi geçen yerlere sadık kalarak oluşturulan bu rota 650 kilometrelik uzunluğu boyunca at binmeye elverişli olmasıyla biliniyor. Evliya Çelebi Yolu, İzmit Körfezi’nden Simav’a kadar uzanıyor ve yol boyunca sizi doğa, tarih ve macera ile karşı karşıya getiriyor. Ülkemizin pek çok farklı kültürel yapısıyla karşılaşacağınız yolda, Evliya Çelebi’nin izinde mistik bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 


5 – Frig Yolu

5 – Frig Yolu

Medeniyetlerin beşiği Anadolu’da; Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya sınırları arasındaki Frig Vadilerinde bulunan Frig Yolu antik yerleşim yerlerini birbirine bağlayan bir rota. Frigya’nın tarihi ve doğal atmosferini günümüze taşıyan rota toplamda 506 kilometreden oluşmakta. Yürüyüş ve bisiklet için uygun olması ise özellikle bahar aylarında doğaseverlerin ilgisini çekiyor. 


6 – Idyma Yolu, Muğla

6 – Idyma Yolu, Muğla

150 kilometrelik 10 rotadan oluşan Idyma Yolu, Muğla’nın Gökova ilçesinde bulunuyor. Pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmasıyla bilinen Idyma, tarih açısından önemli bir yere sahip olduğu gibi doğal güzellikler açısından da oldukça zengin. Ege köylerinin bakir güzelliklerini keşfe çıkarken Idyma ve çevresindeki antik yerler ile de tarihi bir yolculukla baş başa olabilirsiniz. 


7 – Hitit Yolu

7 – Hitit Yolu

Anadolu’nun en önemli uygarlıklarından olan Hititlerin yaşadığı Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun’u kapsayan Hitit Yolu, Anadolu’da yerleşim tarihi açısından çok önemli bir yere sahip. Bu nedenle tarih ve doğanın iç içe olmasını seven gezginler için mutlaka keşfedilmesi gereken bir rota. Eski Hitit şehirlerinden Hattuşaş ve Alacahöyük kalıntılarını içinde bulunduran yol, eski kervan ve göç yollarından geçmekte. Uzunluğu ise alternatif güzergahlarla beraber toplamda 385 kilometre. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Geçmişe doğru büyülü bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?