Türkiye'nin Oscar adayı 7. Koğuştaki Mucize hakkında bilmeniz gereken 10 detay

93. Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı'nda Türkiye'nin aday adayı filmi, yönetmeni Mehmet Ada Öztekin'in olduğu 7. Koğuştaki Mucize olarak belirlendi. Hal böyle olunca Türk 7. Koğuştaki Mucize büyük merak uyandırdı. Gişede zaten büyük başarı yakalayan 7. Koğuştaki Mucize'nin perde arkası da büyük ilgi çekti. Peki sinema salonlarında görüp uzun süre etkisinden çıkamadığımız 7. Koğuştaki Mucize çekilirken neler yaşandı? İşte 7. Koğuştaki Mucize'ye dair bilmeniz gereken 10 detay!

18 Kasım 2020, Çarşamba 09:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1.Film, Güney Kore yapımı bir filmden uyarlama

1.Film, Güney Kore yapımı bir filmden uyarlama

Güney Kore yapımı Miracle in Cell No 7 adlı filmden aynı adla uyarlanan 7.Koğuştaki Mucize için haksız yere suçlanan bir babayla, yalnız kalan küçük kızının buluşma hikayesi diyebiliriz kısaca.


2. Yönetmen Mehmet Ada Öztekin ile Aras Bulut İynemli'nin birlikte ikinci filmi

2. Yönetmen Mehmet Ada Öztekin ile Aras Bulut İynemli'nin birlikte ikinci filmi

Ünlü yönetmen Mehmet Ada Öztekin daha önce Aras Bulut ile Martıların Efendisi ve Mahmut İle Meryem adlı filmlerde de birlikte çalışmıştı. Öztekin, İynemli’yle çalışmaktan memnun kalmış olacak ki onunla tekrar aynı projede yer alıyor. Daha önce izleyicisiyle buluşturduğu pek çok başarılı filmle adından söz ettiren Öztekin, bu kez yine bir dram filmiyle karşımıza çıkıyor.

3. Filmin ismi bir kez değiştirildi

3. Filmin ismi bir kez değiştirildi

Başlangıçta ismi “Yedi Numaralı Hücredeki Mucize” olan film, sonradan 24 Haziran’da alınan bir kararla “7. Koğuştaki Mucize” adıyla izleyiciye sunulması yönünde bir değişikliğe gidildi.

4. Nerelerde çekildi?

4. Nerelerde çekildi?

Merakla beklenen 7. Koğuştaki Mucize’nin çekimlerinin bir kısmı Muğla’da yapıldı. Bir kısmı ise Beykoz Kundura’da özel olarak hazırlanan bir platoda çekildi.

5. Fragmanı bile rekor kırdı

5. Fragmanı bile rekor kırdı

6 Eylül’de fragmanı yayınlanan 7. Koğuştaki Mucize filmi, sadece 2 dakikalık videosuyla bile izleyenleri gözyaşlarına boğdu. Yayınlandığı gün fragmanı 4 milyon kez izlenerek rekor kırdı.

6. Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8'inci filmi

6. Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8'inci filmi

Süpervizörlüğünü Özge Efendioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Kubilay Tat’ın yazdığı ve yönetmen koltuğunda ise Mehmet Ada Öztekin’in yer aldığı film, vizyonda kaldığı 15 haftada 5 milyon 316 bin 933 izleyiciyle Türk sinema tarihinin en çok izlenen 8. filmi oldu.


7. Bu ünvanı ilk kez aldı

7. Bu ünvanı ilk kez aldı

7. Koğuştaki Mucize, Ortadoğu’da Türkiye’yle aynı anda gösterimde olan ilk Türk filmi unvanını taşıyor.


8. Ronaldo’nun sevgilisinden 7. Koğuştaki Mucize tavsiyesi

8. Ronaldo’nun sevgilisinden 7. Koğuştaki Mucize tavsiyesi

Cristiano Ronaldo’nun sevgilisi Georgina Rodriguez, Ortadoğu’da Türkiye’yle aynı anda gösterimde olan ilk Türk filmi unvanını taşıyan 7. Koğuştaki Mucize hakkında “Güzel film, siz izlediniz mi?” notu düşmüştü.

9. Neymar çocuk gibi ağlamış

9. Neymar çocuk gibi ağlamış

Fransa’da karantinanın 15. gününde Netflix’te 7. Koğuştaki Mucize filmi en çok izlenen film oldu. Fransa’da koronavirüs salgınının ilk dalgasında sokağa çıkma kısıtlamaları devam ederken kulaktan kulağa tavsiyelerle yayılan film, tüm ülkede kendinden bahsettirir hale geldi.

10. Filmin konusu neydi?

10. Filmin konusu neydi?

7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Bir Başkadır"la hayatımızın ortasına oturuvermiş bir oyuncu; Öykü Karayel