'Türkiye'nin yükselen gücünden rahatsız oluyoruz'

Yunanistan Türkiye'nin artan etkinliğinden duyduğu kaygıyı ABD'ye iletti

04 Kasım 2010, Perşembe 22:00
A A

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Panos Beglitis'in, bugün ABD Savunma Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Yunanistan tarafından "Türkiye'nin hava sahasını ve kara sularını ihlali" olarak nitelendirilen meselelerin altını çizmeyi planladığı bildirildi.

Associated Press'in haberine göre, Beglitis, verdiği röportajda, Atina hükümetinin Türkiye'yle işbirliğini derinleştirmek istediğinin altını çizdi, ancak Türkiye'nin yükselen gücünden kaygı duyduklarını belirtti.

Beglitis, "Acaba ABD'li dostlarım durumu anlıyor mu?" dedi. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, 1990'lı yıllarda dışişleri bakanı olduğu dönemde, Ankara-Atina arasında güçlü bağlar kurulması yönünde önemli adımlar atmıştı. Associated Press'in haberinde de bu noktanın altı çizilirken, Türkiye'nin ekonomik ve askeri bir güç olarak yükselişinin ilişkilerin dinamiğini değiştirdiği belirtildi.

Beglitis, "Türkiye bölgede daha büyük bir siyasi rol oynamak istiyor. Bu temelden bir dönüşüm" dedi. Ülkesinin İsrail'le olan bağlarını da kuvvetlendirmek ve savunma alanındaki işbirliğini artırmak istediğini ifade eden Beglitis'in Washington ziyareti sırasında Amerikan Yahudi Komitesi'nin temsilcileriyle de bir araya geleceği ifade edildi.

(A.A.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.