Türkiye'ye çok sert 'Kıbrıs' çıkışı

Türkiye'ye çok sert 'Kıbrıs' çıkışı

ABD Senatörü ve Senato Dışişleri Komitesi Başkanı Robert Menendez: Türkiye'nin Kıbrıs'taki eylemleri acil ve güçlü bir tepki gerektiriyor

19 Aralık 2014, Cuma 13:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Senatosu Dışişleri Komitesi Başkanı Robert Menendez, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne (MEB) 'tecavüzü'nden büyük endişe duyduğunu belirtti.

ABD Senatosu’nda bir konuşma yapan Menendez, “küresel ve bölgesel dinamikler, Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesini öncelik hale getirmiştir. Bunda, kısmen Kıbrıs’ın yeni keşfettiği enerji kaynaklarının da payı vardır” şeklinde konuştu.

Robert Menendez şöyle devam etti:

“Bu yıl Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğal kaynaklar hem Kıbrıslı Rumlara hem Kıbrıslı Türklere birlikte bir anlaşmaya varmak için güçlü bir teşvik sunmaktadır. Ve eğer bir anlaşmaya varılacaksa Kıbrıs bölgesel enerji güvenliğinde çok önemli bir rol oynayacaktır.”

“Ancak dinamikler gene değişmiştir ki, bugün ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tecavüzü konusunda büyük endişe duymaktayım.”

Senatör Menendez konuşmasında, Kıbrıs hükümetinin yasal ve egemenlik hakkı olan MEB’nde doğal gaz arama çalışmalarını durdurmak için Kıbrıs’ın MEB’nde bulunan Türk sismik araştırma gemisi Barbaros’un varlığına da değindi.

ABD Senatörü, “Sonraki günlerde Türkiye, Barbaros’un faaliyetlerine destek vermek için savaş gemilerini bölgeye göndermiştir” dedi.

Robert Menendez şöyle devam etti:

“Bu olay tek başına Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde egemenlik haklarından gelen araştırma ve incelemeyi yapmasına yönelik bir dizi ihlallerin sonuncusu olmuştur. Türkiye tabii ki ayrıca  40,000 Türk askeriyle adanın kuzey bölgesini işgal etmekte ve kırk yıldan bu yana anlamlı uzlaşma çabalarını engellemektedir.”

“Türkiye’nin bu davranışları şüphesiz Kıbrıs Rum ve Kıbrıslı Türkler arasında; iki toplum arasında yayımlanan ortak bir açıklamayla Şubat ayında başlayan barış görüşmelerini tehlikeye atmıştır. Türkiye’nin taktikleriyle barış görüşmeleri şimdi durma noktasındadır.”

“Barış görüşmelerinin başlaması için Türkiye’nin Kıbrıs’ın çevresinde faaliyet gösteren gemilerini hemen geri çekmesi gerekmektedir.”

“Uluslararası toplum, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’i, Kıbrıs’ın Ekonomik Bölgesi içerisindeki kaynakları araştırma hakkını tanıyarak açık bir şekilde fazlasıyla desteklemekte ve Türkiye’yi  ihlalinden dolayı kınamaktadır.”

'ERDOĞAN VE KABİNESİ BATI'YA FEVKALADE SALDIRGAN'

“Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili son davranışları, barış ve demokrasiyi geriye götürecek saldırgan ve savaşkan hitabının sadece bir örnektir. Son haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabinesi, Batı’ya yönelik fevkalade saldırgan ve Batı aleyhtarı söylemler kullanmaktadırlar.”

“Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  faaliyetleriyle birlikte son açıklamaları, Türkiye’nin demokrasiden ve Batı’daki ortaklarından uzaklaşmakta olduğunun dramatik bir artışıdır. Ve benim görüşüme göre hemen güçlü bir tepki gerektirmektedir.”

“Kıbrıs halkı bu konuda güçlü bir sese ihtiyaç duymaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden hemen geri çekilmesi, böylelikle yeniden birleşme müzakerelerinin başlayabilmesi için bize ihtiyaçları vardır.”

Kıbrıs’ın dış politikasından da söz eden Menendez, Kıbrıs’ın kendisini açıkça Batı’nın güvenlik yapısının bir parçası, Batı’nın çıkarlarını koruyan bir kaynak, bir savunucu ve müttefiki konumuna yerleştirdiğini söyledi.

“Bu gelişmeler Beyaz Saray’ı Kıbrıs adına aktif bir rol oynamaya itmektedir” diyen ABD Senatörü, bu bağlamda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın bu yılın başında adayı ziyaretinden ve Kıbrıs sorununu çözme taahhüdünden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

ABD Senatörü ve Senato Dışişleri Komitesi Başkanı Robert Menendez, “Her iki tarafın da yararına olacak Maraş’la ilgili güven yaratıcı tedbirleri destekleme, Kıbrıslıların kendi kaderlerini ve topraklarını yönetecekleri nihai bir çözüme yönelik ilerlemenin kolaylaştırılması, günün sonunda Kıbrıs halkından, Kıbrıs halkı tarafından, Kıbrıs halkı için ve sadece Kıbrıs için gelecek bir çözüm görüşünü paylaşıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdi seçimleri arkasında bıraktığı için adil bir çözüm bulunmasında rolünü yenilemek için bu fırsatı kullanabileceğine işaret eden Menendez, “Türklerin barış süreci için gerçek bir taahhüde bağlı kalarak sağlayacakları herhangi bir gelişmeden memnuniyet duyarız” şeklinde konuştu.

Robert Menendez, Amerika Birleşik Devletleri ve kendisinin, Kıbrıs’ı bir dost ve müttefik olarak desteklemeye devam edeceği konusunda güvence verdi.

Kaynak: AB HABER

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER KKTC'de orman yangını kontrol altında