TUS tercih (yerleştirme) sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den açıklama var mı?

2019 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 24 Şubat'ta gerçekleşti. Sonuçlar 21 Mart'ta açıklandı. 5 Nisan'da alınan tercihler 1 hafta sürerken adaylar şimdi yerleştirme sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyorlar.

25 Nisan 2019, Perşembe 15:21
A A
TUS tercih (yerleştirme) sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den açıklama var mı?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmek... 2019'un ilk TUS sınavı ise 24 Şubat'ta gerçekleşti. Sonuçlar 21 Mart'ta açıklandı, ardından 5-12 Nisan tarihlerinde tercihler alındı. Tercihlerin üzerinden 13 gün geçti ve adaylar artın bir an evvel sonuçların açıklanmasını bekliyor. Peki tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

TUS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

TUS yerleştirme sonuçları hakkında ÖSYM'den yapılan herhangi bir açıklama yok. 2018'de gerçekleşen TUS'un 1. ve 2. dönem yerleştirme sonuçları 7. günde açıklanmıştı. 

TUS HAKKINDA

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 26 Nisan 2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği (TUEY), Yükseköğretim Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin hükümleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ve üniversitelerin tıp fakültelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayların seçme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yürütülmektedir.

Yeterlik ve yarışma esaslarına dayanan uzmanlık eğitimi giriş sınavlarında adayların, tıp alanındaki temel kavram, ilke ve yöntemleri tanıma, kavrama; bu kavram, ilke ve yöntemler ile düşünme ve bunları belli durumlara uygulama yetilerini yoklayan sorular bulunmaktadır. Mesleki Bilgi Sınavının amacı bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir. 

Sıradaki haber yükleniyor...