Tutuklanan 17 polis Silivri Cezaevi'nde

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan 17 polis, Silivri Cezaevi'ne konuldu

21 Nisan 2015, Salı 08:11
A A

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, tutuklanan aralarında  eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ile eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın da bulunduğu 17 polis Silivri Cezaevi’ne konuldu.Tutuklu polisler, sivil polis eskortu eşliğinde, 4 çevik kuvvet otobüsüyle Silivri Cezaevi’ne girdi. Tutuklu polislerden bazıları, cezaevi girişinde kendilerini görüntüleyen gazetecilere el salladı.

"DARBEYE TEŞEBBÜS" SUÇLAMASI

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nde sorgusu tamamlanan 29 polisten, Mahir Çakallı ve Nazmi Ardıç’ın da aralarında bulunduğu 17’si "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlamasıyla tutuklanırken, 12 polis ise serbest bırakıldı. Kararın duyulmasının ardından adliye dışında bekleyen polis yakınlarının bazıları sevinirken, bazı yakınları ise gözyaşlarına hakim olamadı. Karar sonrası tutuklu polis avukatları ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, adliye çıkışında dışarıda bekleyen basın mensuplarına açıklama yaptı.

17 POLİS TUTUKLANDI

Avukat Nejdet Solmazgil, " 5 Sulh Ceza Hakimliği’nin vermiş olduğu karar neticesinde müvekkillerimizden Yunus Memiş, Veysel Barlas, Tunahan Tunçay, Talip Yıldırım, Sait Gök,  Ramazan Haktan Helvacı, Ramazan Bal, Polat Kongur, Metin Güneş, Mehmet Akif Sakarya, Mahir Çakallı, İsmail Erçelik, Ayhan Arkanoğlu, Ahmet Kalender, Ahmet Üzümcü ile Nazmi Ardıç ve Ali Kavlak tutuklanmış, geri kalan 12 müvekkil ise serbest bırakılmıştır" dedi.

TANAL: KARAR TUTANAĞINDA SAHTECİLİK SUÇU İŞLENMİŞTİR


CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal,  karar tutanağında sahtecilik suçu işlendiğini iddia ederek "Elimdeki belgede, kararın saat 21.00’da güya verileceğini bildiriyor. Halbuki burada bulunan avukat meslektaşlarımız saat 22.30 sıralarında halen bu duruşmanın başlamadığı, ancak mahkeme kaleminde bu kararın yazıldığı ve o kararın yazıldığı mahkeme kaleminde iki tane koruma görevlisi polislerin huzurunda bunun yapıldığı, bu kararın normal koşullarda kürsüde yazılması gerektiğini avukat arkadaşlar söylediği halde maalesef yargıç ’Ben geleceğim kararı orada tefhim edeceğim’ dedi.  Ancak karar burada saat 21.00’da geçildi deniyor.  Ancak saat 21.00’da değil, 22.30’da yukarıda yani 5. Sulh Ceza mahkemesinin kaleminde tutanak tutuldu. Bu tutanakta bir sahtecilik suçu işlenmiş durumda" dedi.

"HÜKÜMETE DARBE ENFLASYONU GİBİ SUÇ YARATILIYOR"

Hükümete yönelik darbe enflasyonu gibi suç yaratıldığını belirten Tanal, "Polisler, hükümete karşı darbe teşebbüsünden yargılanıyorlar. Hükümete karşı bir darbe teşebbüsünün bir namusu bir haysiyeti var. Öyle her önüne gelen  bu hükümeti nasıl deviriyor? Nasıl darbe yapıyor ? Bu güne kadar Türk Ceza Kanununda hükümete karşı darbe 1923 yılından 2015 yılına kadar, 2014’ten 2015’e kadar yani 17-25 Aralık operasyonu, Ergenekon, Balyoz davası, KCK davası ...Yani son 3 yılda hükümete darbeyle o kadar insanlar gelişi güzel suçlanıyor ki. Yani burada hükümete yönelik adeta bir darbe enflasyonu gibi bir suç yaratılıtıyor" dedi.

"ÇİZGİMİZDEN KESİNLİKLE VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Serbest kalan polislerden Mesut Aydın, "Tutuklanan arkadaşlar çok mutlu. Çizgilerimizi kesinlikle bozmayacağız. İdama ölüme dahi gönderseler kesinlikle hiçbir çizgilerinden zerre kadar satmayacaklarını ifade ettiler özellikle Sait Gök, şahsen büro amirimdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi.

"3 GÜNDÜR EŞYA GİBİ MUHAFAZA ALTINDA TUTULUYORUZ"

Samet Arıkan ise, "Soruşturma savcısı dışında diğer savcıların hiçbirinin zerre kadar inanmadığı bir dosya vardı.  İfademizi alan savcılar , ’Bu soru niye sorulmuş ? Bu soru gereksizmiş , bu sorulara senin yerine cevap veriyorum’  şeklinde cevaplarla adeta bizim yerimize cevaplar verdiler.  Ben ifademi verildikten sonra  72 saat, her 24 saatte bir gözaltım uzatılarak hukuksuz şekilde emniyette tutulduk. 3 gündür eşya gibi muhafaza altında tutuluyoruz" dedi. Öte yandan tutuklanan Ali Kavlak’ın teyzesi Hatice Yıldız, yeğeni için yazdığı bir şiiri basın mensuplarına okudu. Tutuklanan 17 polis daha sonra Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

DHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.