Tuvalet temizliği yaparken dikkat!

Banyo ve tuvaletlerimizde, lavabodan, el havlusuna, klozet kapağından duş başlığına kadar her şey birer bakteri yuvası olma potansiyeli taşır. Ülkemizde ve dünyada birçok kişi, tuvalet ve banyodan kaptıkları Kolera, Tifo, Dizanteri, İshal, Sarılık ve Grip virüsleri nedeniyle hasta olmakta ve bu hastalıkların bir kısmı da ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle doğru tuvalet temizliği sağlık açısından çok önemlidir.

05 Ağustos 2021, Perşembe 13:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BANYOYA ÖZEL TEMİZLİK GEREÇLERİNİZ OLSUN

BANYOYA ÖZEL TEMİZLİK GEREÇLERİNİZ OLSUN

Banyo ve tuvalet temizliğinde yapılan en önemli hatalardan biri, buraya özel olması gereken bez ve temizlik malzemelerinin karışmasıdır. Sağlığınız açısından bu konuya azami özen gösterin.


TUVALET TEMİZLEME MALZEMELERİ

TUVALET TEMİZLEME MALZEMELERİ

Bu malzemeleri, temizlik malzemelerinizin geri kalanından ayırmak için bir çantada veya kovada tutun. Lavaboyu tuvalet süngeri ile temizlemek veya bulaşıkları aynı lastik eldivenlerle yıkamak iyi bir fikir değildir.

  • Su geçirmez lastik eldivenler
  • ovma süngeri
  • Tuvalet temizleyicisi veya sirke
  • Tuvalet fırçası
  • Çok amaçlı dezenfektan sprey
  • Bez veya havlu
  • Tel
  • Kağıt havlu


MASKE VE ELDİVENİ İHMAL ETMEYİN ÇÜNKÜ...

MASKE VE ELDİVENİ İHMAL ETMEYİN ÇÜNKÜ...

Tuvalet temizliği için kullanılan çamaşır suları ya da çeşitli deterjanlar ve spreyler oldukça güçlüdür ve bu yüzden sizin sağlığınız için oldukça zararlıdır.

Tuvalet temizliği yaparken maske ve eldiven kullanımını hafife almayın.

Özellikle sprey şişelerdeki kireç ağartıcıları mikro parçacıklar halinde havada bir süre asılı kaldığı için temizlik süresince onları solumanıza neden olur. Bu uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir

TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ ASLA KARIŞTIRMAYIN

TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ ASLA KARIŞTIRMAYIN

Banyo ve tuvalet temizliği yaparken yapılan en büyük hata, güçlü temizlik ürünlerini birbiriyle karıştırmaktır. En sık yapılanlardan biri olarak tuz ruhu ve çamaşır suyu karışımı ölümcül etki yaratacak oldukça zehirli dumanlar açığa çıkartır. Ayrıca bu daha iyi temizleyeceği anlamına gelmez. Yüzeyinizde aşınmalar meydana getirebilir.

Aynı şekilde diğer kimyasal temizlik malzemelerinin de birbiriyle karıştırılması benzer sonuçlar yaratacağı için amacına uygun güçlü ürünleri tercih etmeniz yeterli olacaktır

KLOZET KAPAKLARINA DİKKAT!

KLOZET KAPAKLARINA DİKKAT!

Klozet kapakları birçok mikrobu bir arada barındırır. Temizliğe başlarken buralara temizlik ürünlerini sıkarak bir müddet bekletmeniz zararlı bakterilerin ölmesini sağlayacaktır.

Ancak klozet kapaklarının yapılar farklıdır. Temizlik ürünlerini kapağın bir köşesinde denemeniz aşınma ve lekelenmelerin önüne geçmenizi sağlar.

Klozet kapağınızı temizlerken sırt koyulan bölümü ve tuvaletin yanlarını silmeyi asla unutmayın. Özellikle ayakta tuvalet yapıldığında bu bölgelere sıçramalar olabileceğini aklınızda bulundurun.

KÜVET TEMİZLİĞİ VE SARARMIŞ BÖLGELER

KÜVET TEMİZLİĞİ VE SARARMIŞ BÖLGELER

Küvet temizliği sırasında etkili bir kireç önleyici ürün, eldiven ve sünger kullanmak küvetinizi temizlemek ve mikroplardan arındırmak için yeterli olacaktır.

Sararmış bölgelerin rengini açmak için çamaşır suyu dökerek bekletebilirsiniz.

Tuvalet temizliği boyunca kendi hijyeninizi hafife almayın. Kullandığınız ürünleri ve ellerinizi dikkatlice temizleyin


Kimyasal ürünlere maruz kalmak istemiyorsanız tüm banyo ve tuvalet temizliğini sulandırılmış sirke yardımıyla yapabilirsiniz.

Sirkeyi sprey şişelere doldurun ve banyonuzun gerekli bölgelerine sıkarak bekletin. Daha sonra temiz nemli bir bez yardımıyla silin.

Sirke kokusu için endişelenmeliyin, kısa sürede uçup gittiğini göreceksiniz.

BANYO SÜNGERLERİ MİKROP YUVASI OLABİLİR

BANYO SÜNGERLERİ MİKROP YUVASI OLABİLİR

Tuvalet temizliği için kullanılan ve banyonun orasında burasında bırakılan temizlik süngerleri, bir önceki temizlikte dikkatli şekilde temizlenmediyse sürekli nemli bu ortamda beklerken, bakteri yuvasına dönüşür.

Temizlemek isterken sağlığınızı tehlikeye atmayın. Temizlik süngerlerinizi doğru şekilde temizleyin, kurutun ve öyle kaldırın.

TUVALET KAĞITLARINI KAPALI YERDE SAKLAYIN

TUVALET KAĞITLARINI KAPALI YERDE SAKLAYIN

Tuvaetin yakın çevresinde kullanılan haricinde tuvalet kağıtlarını istiflemek pek doğru bir yöntem değil. Bu durum tuvalette ortaya çıkabilecek zararlı mikro bakterilerin tuvalet kağıtlarınızın sterizasyonunu bozmasına neden olacaktır.

Tuvalet kağıtlarını dolapta ya da başka bir odada saklayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Orkideniz neden çiçek açmıyor?