Twitter yumurta avatarını kaldırdı

Twitter, profil fotoğrafı olmayan kullanıcılar için otomatik olarak gelen yumurta görselini kaldırdı. Yumurta avatarının yerine ise bakın ne getirildi  

01 Nisan 2017, Cumartesi 00:51
A A

Twitter'ı kullanan herkes fotoğrafı olmayan hesapların profil resmi olarak yumurta çıktığını görmüştür. Eğer bu güne kadar Twitter kullanmadıysanız yumurtalı hesapların tarihe karıştığını fark edemeyeceksiniz.  

TWITTER'DA RADİKAL DEĞİŞİKLİK

TWITTER'DA RADİKAL DEĞİŞİKLİK

Özellikle Twitter'da diğer kullanıcıları trollemek isteyen ya da örgütlü ya da örgütsüz politik / siyasi amaçlarla mesaj yaymak, dezenformasyon yaratmak isteyen, küfür ve hakaret eden kişi ve gruplar kimliklerini belli etmemek için 'default' olarak gelen yumurta profillerini kullanıyordu.  

Twitter sonunda adı artık 'Nazi' ve 'Trol' gibi sözcüklerle özdeşleşen bu yumurtaları kırmaya karar verdi ve an itibariyle buna hayata geçirdi.  

Artık 'yumurta' resimli profiller tarihe karışırken bundan sonra profillere otomatik olarak yumurta yerine bildiğiniz insan şeklinde bir görsel geldi.  

TROLLERDEN RAHATSIZ

TROLLERDEN RAHATSIZ

Twitter bu değişiklği trol sorunun çözsün diye yapmadı. Resmi blogda yer alan açıklamaya göre amaç yeni bir şeyler yapmak. Değişimin zamanının geldiğini düşünen Twitter ayrıca yumurtanın trollerle özdeşleşmesinden rahatsız olduğunu bu yüzden de böyle bir değişime gittiğini de vurguladı.  

YUMURTADA ISRAR EDİYORLAR

YUMURTADA ISRAR EDİYORLAR

Bu arada bazı kullanıcıların yumurtalı profil fotoğraflarını yeniden yüklediklerini gözlerden kaçmadı. Twitter yumurtalı profil fotoğrafını 2010 yılından beri kullanıyordu. İlk versiyonunda sarı zemin üzerinde olan yumurta, 2014'te mor zemin üzerinde görünmeye başlamıştı.  

Yumurtadan önce ise otomatik profil fotoğrafı olarak Twitter kuşu (2009) kullanılmıştı.  

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.