Üç denemede de geçemediler

İzmir'in Dikili ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen 60 mülteci, bindikleri lastik botun su alması üzerine iki kez dönmek zorunda kaldı

06 Mart 2016, Pazar 14:22
A A
Üç denemede de geçemediler

Dün saat 06.00 sıralarında Salihleraltı Sahili'nde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Irak ve Suriye uyruklu 60 mülteci, 8.5 metrelik lastik botla denize açıldı.

Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan mültecileri taşıyan lastik bot, kıyıdan 100 metre açıldıktan sonra aşırı yüke dayanamayarak su almaya başladı. Bunun üzerine mülteciler çaresiz karaya geri döndü. Bottan 15 kişi indirildi. 45 kişiyle bir kez daha denize açılan mülteciler, yine aynı sıkıntıyla karşılaşınca bir kez daha kıyıya dönmek zorunda kaldı. Aralarında görme engelli bir kız çocuğunun da bulunuduğu 30 kişi daha bottan indirildi. 15 kişiyle üçüncü kaçış denemesi için denize açılan mülteciler, bu defa Türk Sahil Güvenlik botu engeliyle karşılaştı. Sahil güvenlik botu, mültecilerin içinde bulunduğu botun önünü kesip, geçişine izin vermedi. Mültecilerin, denize açıldıkları sahile dönmeleri sağlandı. Üç denemelerinde başarı olamayan mülteciler, jandarma tarafından yakalandı.

Dikili Spor Salonu'na götürülen mültecilere insani yardım yapıldı.

Hüsnü EVREN / DİKİLİ (İzmir) (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.