Üç takımın taraftar gruplarına büyük operasyon

İstanbul'da bu sabah erken saatlerde Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş tribünlerine hakim olan taraftar gruplarına yönelik operasyon başlatıldı. Yaklaşık 500 polisle yürütülen operasyonda şu ana kadar, Çarşı'nın eski lideri Alen Markaryan dahil 80 kişi gözaltına alındı

27 Eylül 2013, Cuma 07:14
A A

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray tribünlerine hakim olan taraftar gruplarına yönelik olarak başlatılan operasyonun hazırlığı 1.5 yıl önce başlatılmıştı.

>> ALEN MARKARYAN DA GÖZALTINDA


2011-2012 sezonunda, Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan ettiği Fenerbahçe Galatasaray derbisinden sonra çıkan olaylardan sonra soruşturma düğmesine basıldı. Maçtan sonra stad çevresinde ve Kadıköy'de saatlerce süren olayların ardından fiziki ve teknik takip başlatıldı.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer11349","11349","201309","11349-70241.jpg");

Derbilerde İstanbul'da çıkan olayların üzerine önce Fenerbahçe sonra Galatasaray sonra da Beşiktaş taraftarları mercek altına alındı.

Taraftar grupları teknik takibe alındı elebaşı denilen kişilerin telefonları dinlendi, e mail trafikleri izlemeye alındı, twitter ve facebook üzerindeki faaliyetleri izlendi.

1.5 yıl boyunca maç biletleri ile usulsüzlükler, maçtan sonra stad dışında çıkan olaylarla ilgili olarak deliller toplandı. Bu sabah 07:00'de emniyet müdürlüğüne kimin gözaltına alınacağını gösteren sarı zarflar geldi.

Organize Suçlardaki polisler yetmeyince Narkotik'ten asayiş'e kadar tüm birimlerden destek alındı.

Operasyonu yaklaşık 500 polis sürdürüyor.

Operasyonun hedefinde şu taraftar grupları var:

Fenerbahçe'de  Genç Fenerbahçeliler, 12 numara.org, fenerbahche,

Galatasaray'da ultraaslan

Beşiktaş'ta Çarşı, Deplasman Kartalları grubu..

Genç Fenerbahçeliler grubu lideri Sefa Karya gözaltına alındı

Beşiktaş'ın taraftar gruplarından Çarşı'nın eski lideri Alen Markaryan gözaltına alındı. Polisler, sabah saatlerinde Markanyan, Üsküdar'daki evine geldi. Alen Markanyan polisler arasında evden çıkarıldı. Neden gözaltına alındığına yönelik soruya Alen Markanyan, "bilmiyorum" yanıtını verdi. Markanyan, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.