Uçurumun üzerindeki harikalar diyarı: Castellfollit de la Roca

Masallarda anlatılan yerlerin gerçeğini görmek ister misiniz? İspanya'daki bir Orta Çağ kasabası olan Castellfollit de la Roca, adeta bir harikalar diyarı! Köyün bir bazalt uçurumunun üzerine kurulu olması da onu daha çekici kılıyor. Castellfollit de la Roca'nın mimari yapısı ve doğal güzellikleri macera tutkunlarını cezbediyor. / posta.com.tr

06 Ocak 2021, Çarşamba 12:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İspanya'nın kuzey doğusundaki kayalıkların üzerine inşa edilen Orta Çağ köyü Castellfollit de la Roca, görenleri şaşkınlığa uğratacak bir güzelliğe sahip. Girona iline bağlı La Garrocha bölgesinde yer alan bu kasaba, 'sınırlarda yaşamayı sevenlere özel' desek yalan olmaz :) Kasabanın kurulduğu kaya oluşumu denizden 50 metrelik yüksekliğe sahip.

Volkanik hareketler sonucu oluşmuş

Volkanik hareketler sonucu oluşmuş

Bu kaya, binlerce yıl öncesinde yalanan volkanik patlamaların saçtığı lavların oluşturduğu erozyon sayesinde ortaya çıkmış ve bu bazalt uçurum neredeyse bir kilometre uzunluğunda. 

Bazalt madeni var

Bazalt madeni var

Castellfollit de la Roca Belediyesi, Ortiz ailesi tarafından 1929'dan beri işletilen tek aktif bazalt madenine de ev sahipliği yapıyor. Bazalt, yer döşemeleri, şömine ve dekoratif aksesuarlarda kullanılıyor.

Çağlar arası zaman yolculuğu

Çağlar arası zaman yolculuğu

Ortaçağ'da kurulan bu köyde görülecek tek şey elbette uçurum değil. Köydeki evlerin çoğu volkanik taşlardan inşa edildiği için ziyaretçilerin zaman yolculuğundaymış gibi hissetmesini sağlıyor. Köyün dar sokakları fotoğraf tutkunları için ideal açılar yaratıyor diyebiliriz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Antalya'nın düğmeli evleri: Film seti gibi lokasyon