Ukrayna'da gerilim tırmanıyor

Ukrayna'da Slavyansk'a sıçrayan gerginlik sürüyor. Hükümetin gönderdiği askeri birlikle Rus yanlısı göstericiler arasında çıkan çatışmada kayıplar yaşandı. Kent sakinlerine "evlerinizden çıkmayın" uyarısı yapıldı

13 Nisan 2014, Pazar 22:55
A A

Ukrayna'da gerilim tırmanıyor.

Kiev yönetimi, ülkenin doğusunda devlet kurumlarını ele geçiren Rusya yanlılarına karşı operasyon başlattı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı askeri birlikleri, Slavyansk kentine gönderdi. Kiev yönetimi, kentte operasyon sırasında çatışma çıktığını, bir Ukrayna güvenlik görevilisinin yaşamını yitirdiğini, 5'inin de yaralandığını duyurdu.

Çatışmada Rusya yanlılarının da kayıp verdikleri kaydedildi.

Kent halkından evlerinden çıkmamaları ve şehir merkezine gitmemeleri istendi. Ukrayna İçişleri Bakanı, işgalcilere kentte bin kadar kişinin destek verdiğini de belirtti.

Ülkede en son Slavyansk’da işgal gerçekleşmş ve Rusya yanlısı silahlı bir grup, polis ve güvenlik güçlerine ait merkezlerde kontrolü ele geçirmişti. Grubun, binada bulunan silahlara da el koyduğu ve Rusya yanlılarına dağıttığı belirtiliyor.

Geçen haftadan bu yana Ukrayna'nın doğusunda hükümet binalarıyla devlet kurumlarını ele geçiren Rusya yanlıları, özerklik referandumu yapılmasını ve Rusya'ya katılmayı istiyor.

Kırım'ın Rusya'ya katılmasının ardından, Ukrayna'nın doğusundaki 3 kentte Rusya yanlısı gruplar hükümet binalarını işgal ederek, referandum talebinde bulunmuştu.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.