Ülkelere göre zararlı bulunan yiyecekler

Günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz ancak sağlığımıza olan zararlarını bilmediğimiz birçok besin olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bu besinler bazı ülkelerde yasaklanmış durumda. İşte ülkelere göre yasaklı olan besinler…

23 Eylül 2019, Pazartesi 11:47
A A
Tavuk

Tavuk

Avrupa'da ve Büyük Britanya'da 1997'den beri klorla işlem görmüş tavuk satışı yasak. Çeşitli bakteriler ve klorla işlenmiş olacağı düşünülüyor

Et

Et

Ractopamine, bazı sığır ve hindilerin üretiminde kullanılıyor ve onların hızlı büyümelerine sebep oluyor. Bu sebeple Çin, Rusya ve Avrupa ülkelerinin yer aldığı toplamda 160 ülkede "Ractopamine" ile büyütülen bu hayvanların etleri yasaklı. 

Ekmek

Ekmek


"ADA", unu beyaz yapmaya yarayan ve ürünlerin tazeliğini artırmak için kullanılan bir madde. Alerjiye ve astıma sebebiyet verebileceğinden Avrupa ülkelerinde ve Avustralya'da yasaklanmış, dolayısıyla "ADA"nın katıldığı ekmeklerin yapımı durdurulmuş.

Cips

Cips

Kanada'da ve Amerika'da Olestra denilen sentetik yağların yerine kullanılan maddeyle üretilen patates cipslerin üretimi yasaklanmış durumda.

Granola barlar

Granola barlar

Danimarka'da, granola barları çok fazla tüketilirse çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakacağına inanılmış.

Elma

Elma

ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda elmanın içerisinde DPA denilen madde tespit edilmiş. Bu maddenin kansere neden olduğu söyleniyor. O nedenden dolayı 2012’den bes Avrupa’da yasaklanmış.

Sıradaki haber yükleniyor...