Ünlü müzisyenlerin hayatlarının anlatıldığı 10 biyografik film

Biyografik filmleri seviyoruz, ünlü müzisyenlerinkini ise daha çok. Ünlü müzisyenlerin hayatını anlatan filmler, o çok sevdiğimiz şarkıların ortaya çıkış hikayeleriyle ilgili de fikiri veriyoruz bize. 'Aaa meğer o şarkıda bu yüzden böyle demiş' dedirtiyor. Yani bir nevi müzik hakkında ufkumuzu genişletiyor. Müzisyenlerin hayatlarının anlatıldığı filmler, aynı zamanda müzik dolu filmler oluyor. Soundtrackleri de sonra da açıp dinlemeye değer. İşte ünlü müzisyenlerin hayatlarının anlatıldığı 10 biyografik film!

25 Eylül 2020, Cuma 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1.The Doors (1991)

1.The Doors (1991)

Amerikalı rock grubu The Doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti Jim Morrison üzerine odaklanıyor. Grubun sıkı bir dinleyicisi olan yönetmen Oliver Stone, solistin fırtınalı yaşamını etkili bir anlatımla gözler önüne seriyor. Çoğu zaman kalın çizgilerle anlatılan ve gerçek anlamda içselleştirilemeyen rock felsefesini gerçekçi ve ihtiraslı bir anlatımla aktaran filmde Val Kilmer oyunculuk hayatının en önemli rolünü başarıyla yerine getiriyor. Sadece dahil olduğu Amerikan toplumunu değil, tüm dünyayı değiştiren bir devrimin panoramasını yansıtan film klasikler arasındaki yerini almış durumda.

2.8 Mile (2002)

2.8 Mile (2002)

Film, ünlü rapçi Eminem'in hayatına odaklanıyor. Detroit'te yaşayanlar 8 mil'in simgeselliği ile yaşamaya alışmışlardır. Bu yol onların hayatını sınırlamaktadır. Jimmy Smith Jr. ise bu yola kendi önündeki bir engel olarak bakmaktadır. Bu yol, onun dünyasını küçültmekte, onu hayallerine ulaşmaktan alıkoymaktadır. Jimmy'nin tek bir hedefi vardır: Müzik dünyasına adımını atmak... Ama bunun için hem içindeki kızgınlığı hem de yaşadığı büyük hayal kırıklıklarını dışarı vurmak ve kendi lehine kullanmak durumundadır.

3. Walk The Line (2005)

3. Walk The Line (2005)

Film country muzik yapan Johnny Cash’in hayatını kronolojik olarak perdeye getirmektedir. O bu yola ilk çıktığında, bu kadar yükselebileceğinin bilincinde değildi. O dönemde henüz hiç karşılaşılmamış olan bir siyah giyinen adam modeli ve kendine özgü uslubu ile Amerikan kültürü üzerinde ciddi etkiler bırakmıştır. Elbette aşk gündeme gelince June’a olan sevdası ile de ilgiyi üzerine toplamıştır. Geride bıraktıklarına bakınca hiç şüphesiz günümüz rock, funk ve rap şarkıcılarının bir tür ilham kaynağı olarak iz bıraktığı aşikardır.

 Kaldırım Serçesi (2007)

Kaldırım Serçesi (2007)

Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Seçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayalkırıklarını ele alıyor. Olivier Dahan imzalı film, genç oyuncu Marion Cotillard’ın etkileyici performansına sahne oluyor.

5- I’m Not There (2007)

5- I’m Not There (2007)

Tam anlamıyla bir müzik ilahı olan Bob Dylan, kariyeri boyunca sayısız türde klasik üretmiş ardından da bir ömür boyu konuşulacak bir efsane haline gelmiştir. Bu başarısının yanısıra son derece de gizemli ve ketum olduğu da bilinen bir gerçektir. Sanatçının hayatının farklı dönemlerini ve dönüm noktalarını ele alan film, Dylan'ın hayatının saklı kalmış dönemlerine ışık tutuyor. 2007 Venedik Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü alan ve Cate Blanchett'a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran filmin müzikleri usta müzisyenlerden kurulu bir kadro tarafından kotarılmıştır.

6- Amadeus (1984)

6- Amadeus (1984)

Amadeus'da, dünya müzikal tarihine yön veren deha Mozart, gündelik yaşamında gerçek bir arıza karakter olarak yaşamdan bir hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı tutarsız davranışlarda bulunmayı bir alışkanlık edinmiştir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için mantıksız hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri'yi endişelendirmektedir. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur... Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

7- Marley (2012)

7- Marley (2012)

Jamaikalı efsanevi reggae şarkıcısı, devrimci idol, kimilerine göre de ilah olan Bob Marley'in hayatını, müziğini ve yaşam felsefesini beyazperdeye taşıyan yapımın yönetmenliğini biyografik belgesellerin OScarlı ismi Kevin Macdonald üstleniyor. Dünya prömiyerini 2012 Berlin Film Festivali'nde yapan filmde sanatçının daha önce yayınlanmamış görüntüleriyle, müthiş performans kayıtları, yakınlarıyla yapılan söyleşiler de yer alıyor. Filme Marley'in ailesinin desteği ise çok büyük. Gösterildiği festivallerde bol övgü alan yapım, 1981 yılınd yaşama veda eden sanatçıya bir saygı duruşu ve selam gönderme amacı taşıyor...

8- Nowhere Boy (2009)

8- Nowhere Boy (2009)

John Lennon’ın çocukluğunu hayal edin... Sevgiye nasıl ihtiyacı olduğunu ve Paul McCartney adlı çocukla nasıl tanıştığını... John, paramparça Liverpool kentinde büyüyen yalnız, meraklı ve zeki bir gençtir. Teyzesi Mimi ve annesi Julia’nın etkisinden kaçışı müzikte bulur. Filmin, Lennon’ın üvey kardeşi Julia Baird’in kitabına dayanan senaryosu Matt Greenhalgh (Anton Corbijn’nin Control’ünün senaristi) tarafından yazılmış.

Bird (1988)

Bird (1988)

Seyirciyi 1940'li ve 50'li yılların caz kulüplerine götüren, “Bird” lakaplı Charlie Parker'ın müziğini ipnotize edici güzellikte aktaran bir film... Bir caz güzellemesi ya da saygı duruşu da denilebilir. Yönetmen Clint Eastwood, ilk dinlediği andan itibaren hayranı olduğu Parker'ın müziğini zarif bir anlatımla birleştiriyor; onun ustalığını, caz müziğine katkılarını vurgulamayı ihmal etmiyor.

 10- Ölümsüz Sevgili (1994)

10- Ölümsüz Sevgili (1994)

Bugün klasik müzik deyince akla gelen ilk kompozitörlerden biri olan Ludwig van Beethoven'ın hayat hikâyesini anlatan “Ölümsüz Sevgili”, müzik tarihçilerinin kesin yanıtını veremediği bir sorunun etrafında döner... Bestecinin ölümünden sonra ortaya çıkan mektuplarda sözünü ettiği Ölümsüz Sevgili kimdir?

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Korku filmi hayranları pandemide daha az "psikolojik sıkıntı" yaşıyor