Uşak'ta geçersiz oylar, Kırklareli'de ise tüm oylar sayılacak

Uşak'ta geçersiz oylar, Kırklareli'de ise tüm oylar sayılacak

Uşak'ta İYİ Parti'nin itirazı üzerine 4 bin 98 geçersiz oyun sayımı tekrar yapılıyor. Kırklareli'de ise YSK, bağımsız adaya pusulada belirtilen yer dışında tercih mührü basılması sebebiyle sandık kurullarınca oyların geçerli sayılmasına yapılan itirazları kabul etti.

05 Nisan 2019, Cuma 12:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İYİ Parti Uşak İl Başkanlığı'nın merkez ilçe belediye başkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin İl Seçim Kurulu'na yaptığı itirazın ardından geçersiz oyların sayımına başlandı.

KIRKLARELİ'DE "TERCİH MÜHRÜ" İTİRAZI KABUL EDİLDİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin, Kırklareli Merkez'de bağımsız adaya pusulada belirtilen yer dışında tercih mührü basılması sebebiyle sandık kurullarınca oyların geçerli kabul edilmesine yapılan itirazları ve oyların yeniden sayılması ile bu hataların iptal edilmesine yönelik başvuruyu kabul etti.

Kırklareli'nde sandık kurulu bağımsız adaya pusulada belirtilen yer dışında mühür basılan pusulaları da geçerli saydı.

Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu'na bu şekildeki pusulaların geçerli sayılmasına itiraz edildi. İtirazda oyların yeniden sayılması ve bu hataların iptal edilmesi istendi. İlçe seçim kurulu başvuruyu kabul ederek, Kırklareli Merkez'de oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

Bu karara da itiraz edilmesi üzerine Kırklareli İl Seçim Kurulu, İlçe Seçim Kurulu'nun kararını kaldırdı ve sayımı durdurdu.

Bunun üzerine MHP, Kırklareli İl Seçim Kurulunun kararının kaldırılması, ilçe seçim kurulu kararı uyarınca sayım ve döküm işleminin gerçekleştirilmesi talebiyle YSK'ye başvuruldu.

YSK, Kırklareli İl Seçim Kurulunun kararının kaldırılarak, Kırklareli Merkez Seçim Kurulu kararı uyarınca işlem yapılmasına, sayım ve döküm işleminin devam etmesine karar verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nesli tükenme tehlikesinde olan ’Karakulak’ ölü bulundu