Uyuşturucu mafyası markalaştı

Dünyanın en büyük uyuşturucu mafyalarından biri olarak bilinen Kolombiyalı Pablo Escobar'ın oğlu Juan Pablo Escobar Henao, babasının imajını tekstil sektöründe markalaştırma kararı aldı

07 Ocak 2014, Salı 17:48
A A
Uyuşturucu mafyası markalaştı

Uyuşturucu mafyası Pablo Escobar’ın bir dünya markası olduğuna inanan Junior Escobar, babasının geçmişe ait yaşantısını ve fotoğraflarını ürettiği tişört ve hediyelik eşyalara basarak ticaret hayatına atılma kararı aldı.

Escobar markalı ürünler Kolombiya’da büyük polemik yarattı. Dünyanın bir numaralı uyuşturucu karteli olarak bilinen Pablo Escobar’ın Kolombiya ve Güney Amerika’da binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu savunan halk bu ismin ’marka’ adı altında yaşatılmasına karşı çıktılar.

Eleştiriler üzerine bir açıklama yapan küçük Escobar, babasının yaptıklarından sorumlu olmadığını amacının bu ismi canlı tutarak uyuşturucu ile mücadele etmeyi amaçladığını söyledi. Özellikle tişört ve kot pantolonlu piyasaya çıkan ve 60 ile 90 dolara satılan Escobar ürünlerinin gençler tarafından büyük ilgi görüldüğü belirtiliyor.

1949 yılında Kolombiya’da doğan Pablo Escobar’ın uyuşturucudan elde ettiği servetin 25 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor. Güvenlik güçlerinin düzenlediği bir operasyonda 43 yaşında hayatını kaybeden Escobar hakkında 10 bin kişinin ölümüne sebep olmaktan dava açılmıştı.

DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...