Uzaydan görülen tek Türk

Erzincan'daki Atatürk portresi 'dünyanın en büyük portresi' rekorunun sahibi. 176 metrelik portre 'uzaydan görülen tek portre' olma özelliğini de taşıyor

22 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

7 bin 500 metrekarelik portre

Erzincan’ın Keşiş Dağları eteklerinde bulunan Düz Parmaklar Sırtı adı verilen tepede dev bir Atatürk portresi yer alıyor. 176 metre boyunda olan ve 7 bin 500 metrekare alan üzerine yapılnan portre ‘dünyanın en büyük portresi’ rekorunun da sahibi.

Uzaydan bile görülebilen portrenin yapılmasına 1982’de Erzincan’da asker olan Mustafa Aydemir (56) adlı ressam öncülük etmiş.

Depreme dayanıklı yapıldı

Komutanlarına götürdüğü “Dağa dev bir Atatürk portresi yapalım” önerisi kabul edilen Mustafa Aydemir’e 3 bin asker gönüllü olarak yardım etmiş. 29 günde yapılan portre için 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya kullanılmış.

Portre için dağdan toplanan taşlar insan zinciriyle elden ele iletilerek tepeye taşınmış. Portre fay hattı üzerinde olduğu için özel bir teknikle depreme dayanıklı olarak yapılmış.

Recep DEMİRCİ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.