Üzmez'e 13 yıl hapis

Bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'e 13 yıl hapis cezası verildi

16 Eylül 2009, Çarşamba 16:16
A A

Bursa'da geçtiğimiz yıl nisan ayında 14 yaşındaki B.Ç isimli kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen Vakit yazarı Hüseyin Üzmez 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hüseyin Üzmez'in bulunduğu Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne ait mahkum aracı saat 09.20'de Bursa Adliyesi'ne geldi.

Siyah renkli takım elbise giyen ve elleri önden kelepçeli olan Üzmez, kendisini görüntüleyen gazetecilerin "Yapacağınız açıklama var mı?" sorusuna, "Konuşacak çok şey var. Çok konuşacağız" dedi.

Kızı B.Ç.'nin cinsel istismara uğradığı iddia edilen olayda aracılık yapmakla suçlanan tutuksuz sanık Livaze Ç. ise duruşmaya eşi Bekir Ç. ile el ele tutuşarak geldi. Adliyeye girerken gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Livaze Ç., "Mahkeme sonrası konuşacağım" demişti.

DAVANIN GELİŞİMİ 
Bursa'da geçen yıl 25 Nisan günü B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp bir gün sonra tutuklanan Üzmez, 186 gün Bursa E Tipi Cezaevi'nde kaldıktan sonra, İstanbul Adli Tıp Kurulu 6'ncı İhtisas Dairesi'nin B.Ç.'nin yaşanan olaylardan dolayı ruh sağlığının bozulmadığını raporu sonucu 28 Ekim 2008'de tahliye edildi.

B.Ç.'nin avukatlarının itirazı üzerine Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar sonucu hakkında hürriyeti tahdit suçundan da dava açılan Üzmez, B.Ç.'ye verilen raporun 'yok' kabul edilip İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'nun bu kez oy çokluğu ile mağdur olan çocuğun ruh sağlığının bozulduğunu bildiren raporu vermesi sonucu tutuklandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.