Vajina sağlığı için kaçınmanız gerekenler

Hepimiz cinsel organımızın sağlığı için yapmamız gerekenleri bildiğimizi düşünüyoruz. Ancak bazen doğru bildiğimiz yanlış uygulamalar sağlığımızı tehdit eden sonuçlar doğurabiliyor. İşte vajina sağlığı için kaçınmanız gereken yanlışlar...

01 Mayıs 2018, Salı 10:36
A A
Sentetik çamaşırlar

Sentetik çamaşırlar

Sentetik çamaşırlar genital bölgenin hava almasını engeller ve enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle iç çamaşırı seçiminize çok özen gösterin ve %100 pamuklu kumaşları tercih edin.

Vajinal beyazlatma

Vajinal beyazlatma

Genital bölgedeki kararma için başvurulan yanlış yöntemlerden biri olan çamaşır suyu ve karnonatlı suyla beyazlatma işlemi aşırı hassas olan bu bölge için çok zararlıdır. Eğer vajinada kararma şikayetiniz varsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurun ve tıbbi beyazlatma yöntemlerini tercih edin.

Vajinal temizlik ürünleri

Vajinal temizlik ürünleri

Güzel kokuları için kullanılan vajina spreyi, losyon, krem, bitkisel yağ ya da esansları asla kullanmayın. Bunlar kötü kokuyu gidermez sadece geçici bir süre kamufle eder. Bu tarz ürünler cinsel organın florasını bozarak vajinal enfeksiyonlara yol açar.

Tampon

Tampon

Pratik olduğu için tercih edilen tampon kullanımı vajinanız için sağlıklı bir şeçim değildir. Tamponlar zararlı organizmaların üremesini önlemek için dezenfektanlar içerirler. Bu da vajinada tahrişe ve enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Dar giyinmek

Dar giyinmek

Dar pantolon, korse gibi kıyafetler idrar yolu iltihabı, vajinal bölgede tahriş ve enfeksiyon gibi pek çok olumsuz etkiye sahiptir.

Sabun

Sabun

Vajinayı sabunla temizlemek vajinanın doğal yapısını ve PH dengesini bozar. Mantar, kaşıntı, enfeksiyon gibi olumsuz bir takım sonuçlar doğurur. Sadece su ile yapacağınız temizlik yeterlidir.

Parfümlü pedler

Parfümlü pedler

Adet döneminde kullanılan pedlerin parfümlü olanlarını tercih etmeyin. Kullanılan bu deodorantlar vajinal enfeksiyonlara sebep olur. Doğal malzemelerden yapılmış ürünleri tercih edin.

Yanlış yıkama

Yanlış yıkama

Kadınların vajinayı temizlemek adına yaptığı en büyük yanlışlardan biri vajinanın içini yıkamaktır. Bu da vajinanın PH dengesini bozarak enfeksiyon riskini arttırır. Vajina kendini kendini temizleyen bir yapıya sahiptir. Vajinanın dışını sadece ılık su ile yıkamak yeterlidir.

Günlük pedler

Günlük pedler

Pedler vajinanın nefes almasını engeller. O nedenle adet dönemleri dışında ped kullanmayı tercih etmeyin. Ayrıca pedlerin sık değiştirilmemesi de enfeksiyon riskini artırır. Günlük ped kullanmak yerine iç çamaşırınızı her gün değiştirin.

İç çamaşırı ile uyumak

İç çamaşırı ile uyumak

Uzmanlar gün içinde sürekli iç çamaşı yüzünden hava alamayan genital bölgenin en azından gece uyku sırasında hava alabilmesi için rahat ettirilmesi gerektiğini söylüyorlar. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.