Vejetaryen örümcek

Meksika'da bir örümcek türünün "vejetaryenliği seçtiği" görüldü

12 Ekim 2009, Pazartesi 22:38
A A

Etobur olarak bilinen yaklaşık 40 bin örümcek türünden "Bagheera kiplingi"nin karıncalara evsahipliği yapan akasyaları tercih ettikleri belirlendi.

"Current Biology" dergisindeki makalede araştırmacılar, akasyanın dikenlerine yuva yapan karıncaların bu bitkiyi otobur hayvanlardan koruduğunu, bunun karşılığında akasyanın şekerli nektarıyla ve yağ ve protein bakımından zengin yaprakçıklarının ucuyla beslendiğini bildirdiler.

"Bagheera kipling"in de karıncaları "örnek aldığına" dikkati çeken Villanova Üniversitesi’nden Christopher Meehan ve ekibi, ilk kez bir örümcek türünde bu durumun gözlemlendiğini vurguladılar.

Bilim adamları, bu örümceğin ağacın yapraklarıyla gövdesinin birleştiği yerlerden sızarak, akasyayı büyük bir besin deposu durumuna getiren nektardan beslenebilmek için nöbetteki karıncaları atlatması gerektiğini, çevikliği sayesinde de bunu başardığını kaydettiler.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.