Vertigo teşhisinde yeni yöntem

Baş dönmesiyle kendini belli eden ve teşhisi uzun bir süreç gerektiren vertigo hastalığı, Video Head İmpulse Test (VHİT) cihazı ile kolay bir şekilde teşhis edilebiliyor

22 Mart 2016, Salı 12:17
A A
Vertigo teşhisinde yeni yöntem

Zor teşhis edilen ve bu sürede hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren vertigo hastalığının teşhisi artık daha kolay. Video Head İmpulse Test (VHİT) adlı cihazın tanı aşamasında avantaj sağladığı belirtiliyor.

Kırıkkale Üniversitesinden KBB Uzmanı Doç. Dr. Gökçe Şimşek, Türkiye'de az sayıda merkezde bulunan cihazın Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde de kullanılmaya başlandığını bildirdi.

7-8 DAKİKADA TEST EDİLEBİLİYOR

Son teknolojik donanıma sahip cihazın, denge sisteminin objektif olarak test edilmesini sağladığını ifade eden Şimşek, "Bu cihazla yaklaşık 7-8 dakika içerisinde hastanın her iki kulağında denge sistemindeki yarım daire kanalları test ediliyor ve bunun sonucunda hastaya bir çıktı veriliyor" diye konuştu.

Şimşek, "Vertigo dediğimiz baş dönmeleri hastalarını nöroloji, KBB, beyin cerrahi, fizik tedavi hekimleri görüyor. Bazen de tanısının çok geç konduğu bir hastalık. Bu durum hasta için de eziyet olabiliyor. O yüzden hastanın kulağından mı kaynaklanıyor yoksa beyinden kaynaklı bir sorunu mu var? Bu cihazla rahatlıkla ayırt edilebiliyor" ifadelerini kullandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...