Veterinerler endişeli: Tahılsız gıdalar köpeklerdeki kalp hastalıklarını artırıyor

Veterinerler, tahıl içermeyen gıdaların köpek kalp sorunlarını yükselttiği için alarma geçti. Egzotik içerikler ve butik markalar da sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilebilir.

30 Aralık 2019, Pazartesi 11:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Debbie Turner isimli kadın, bir veteriner uzmanı köpeği Kanga Lu'nun ciddi kalp hasarı olduğunu söylediğinde şoka girdi. Kanga haftalardır yorgunluk, nefes alma sorunları ve veterinerinin nöbet olduğunu varsaydığı garip semptomlar yaşıyordu. Ama şimdi Turner'a köpeğinin geç evre kalp yetmezliğinde olduğu söylendi.

Orlando, Florida'dan 66 yaşındaki Turner, '6 yaşındaki köpeğimin sağlıklı olduğunu düşünüyordum. Ve şimdi nöbet geçirdiğini ve sadece 3 ay yaşayabileceğini öğrendim. O noktada dipsiz bir çukurdaymışım gibi hisseettim' dedi.

Veterinerin, Turner'a kan basıncı yükselen Kangay'la ilgili sorduğu ilk soru 'Tahıl içermeyen köpek mamasıyla mı besliyorsunuz?' oldu.

Turner, sağlıklı olduğunu sandığı tahılsız mamalarla köpeğini besleyen milyonlarca insandan yalnızca biriydi. Tahılsız mamalar, dilate kardiyomiyopati (DCM) adı verilen ciddi bir kalp problemine yol açabiliyor.

Geçen yıl Amerika Gıda ve İlaç İdaresi, kalp yetmezliğine neden olabilecek tahılları bezelye, mercimek veya patates gibi malzemelerle değiştiren tahılsız evcil hayvan gıdaları arasında olası bir bağlantı açıkladı.

Egzotik içeriklere dikkat

Egzotik içeriklere dikkat

Kurum, nisan ayına kadar DCM teşhisi konan 560 köpek ve 14 kedinin diyetle ilgili olduğu anlaşılan 524 rapor aldığını söyledi. Haziran ayında kurum, araştırılan 16 köpek maması markasını listelemek için alışılmadık bir adım attı.

Bazı evcil hayvan gıdalarının evcil hayvan kalplerine nasıl zarar verebileceği hala bilinmemektedir, ancak araştırmacılar bazı ipuçları bulmuştur.

Olası suçlular arasında, kalp sağlığı için gerekli olan bazı bileşiklerdeki eksiklikler ve egzotik içerikli diyetler bulunur.

DCM geçiren köpek ve kedilerde, “kalbin duvarları incelir ve kan pompalama yeteneği azalır” diyor Cornell Veteriner Koleji'nde veteriner kardiyolog ve kedi sağlığı merkezinin yöneticisi Dr. Bruce Kornreich.

“Bu devam ederse, evcil hayvanınız kronik kalp yetmezliği nedeniyle ölebilir."

DCM, büyük Danua, Alman çobanları ve Doberman pincers de dahil olmak üzere bazı büyük köpek ırkları için bilinen bir genetik konudur. Ancak ülke çapındaki kurum ve veterinerler, birkaç yıl önce bu tür kalp hasarını geliştiren her büyüklükteki köpekleri görmeye başladığında, telaşlandı.

Uzmanlar, DCM vakalarının sayısının artacağını söylüyor.

Tufts Üniversitesi Cummings Veteriner Tıbbı profesörü olan beslenme uzmanı ve veteriner profesör Dr. Lisa Freeman, “Hastanemize gelen köpeklerin bu sorundan etkilendiğini görmeye devam ediyoruz” dedi.

Ne yazık ki Freeman, çözümün muhtemelen basit bir çözüm olmayacağını ve şüpheli gıdaların sadece “tahılsız” olarak tanımlananlar olmadığını söyledi.

O ve diğerleri şimdi “BEG” gıdaları olarak adlandırılan daha geniş bir gıda sınıfını araştırıyorlar. Bunlar da, butik şirketler tarafından üretilen, egzotik bileşenler içeren veya tahıl içermeyen ürünler.

Kaynak: Today

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmanlar uyardı: Evcil hayvanlar da koronavirüse karşı aşılanmalı