Volvo'nun Sürücüsüz Otomobilleri İngiltere'de!

Volvo'nun Sürücüsüz Otomobilleri İngiltere'de!

Volvo, otonom (sürücüye ihtiyaç duymadan kendini kontrol edebilen) otomobillerini, bizzat yayaların bulunduğu sokaklarda test edecek.

28 Nisan 2016, Perşembe 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Volvo, otonom araçlarının testlerinin 2017’de İngiltere’nin en işlek caddelerinde gerçekleşeceğini duyurdu. Elbette herhangi bir mekanik arıza ihtimali göz önüne alarak, insanlara zarar vermemek için direksiyonda profesyonel sürücüler bulunacak. Bu sürücüler, acil durumlar ve otonom birim arızaları hariç hiçbir şekilde müdahalede bulunmayacak ve böylece, otomobillerin becerileri, layıkıyla test edilebilecek.

 

Test sürüşleri İngiltere ile iş zamanlı olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde de start alacak. İskandinav üst sınıf üreticinin, Uzak Doğu pazarında da bu kadar rahat hareket edebilmesi, biraz da yıllar önce, Çinli sermaye tarafından, şirketin çoğunluk hissesinin satın alınması.

 

 

Volvo Şef Mühendisi Erik Coelingh, “Eğer sürücüsüz araçlar hakkında sağlıklı veriler elde edebileceksek, bunun tek yolu, bu tür otomobilleri yayaların ve trafiğin de yoğun olduğu bölgelerde test olmak. Daha önceki testlerimiz, ağırlıklı olarak otobanlarda ve trafiğin hafif olduğu yörelerde gerçekleşmişti. Bu kalabalık caddelerde, onlarca farklı etmenle karşı karşıya kalacağız. Araçlar her duruma, uyumluluk göstermek zorunda. Londra, dünyada trafiğin en karmaşık olduğu, en çok yayanın, otomobilin ve trafik ışığının bulunduğu şehirler arasında” ifadelerini kullandı.

 

Erik Coelingh, sözlerine “Tüm araçlarımıza test edildikleri şehirlerin haritaları yüklenecek. Bu haritalar, hava ve trafik durumuna göre anbean güncellenecek. İşimizi şansa bırakma opsiyonumuz yok. Her türlü kamera, yakınlık ve basınç sensörü ve park monitörlerinden faydalanacağız. Şunu da belirtelim; testlerimiz için trafiğin en yoğun saatlerini ve günlerini tercih edeceğiz.” diyerek son verdi.

 

Volvo daha önce İsveç, İngiltere ve Çin’de yaptığı testlerde hiçbir mal veya ticari zarar gerçekleşmediğini de vurguladı.

 

2020’li yılların ikinci yarısından itibaren sürücüye gerek duymayan otomobiller, belli pazarlarda satışa sunulacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER The Queen's Gambit'in ikinci sezonu gelecek mi?