Windows XP'yi sağlamlaştırın!

Nisan 2014'te destek kesilince bile Windows XP ile yola devam edecekseniz, bu rehber sizin için!

15 Ağustos 2013, Perşembe 00:03
A A

Windows XP, Microsoft tarafından Nisan 2014'te çöpe atılacak. Şu an itibariyle başarılı işletim sisteminin sadece SP3 yüklü sürümlerine destek veriliyor.

Araştırma şirketi Gartner, 8 Nisan itibariyle büyük ve orta boyutlu şirketlerin en az yüzde 10'luk bölümlerinin Windows XP kullanmaya devam edeceğini söylüyor. Windows XP'den Windows 7 veya 8'e geçişteki en önemli engellerden bir tanesi, şirketlerin kullandıkları yazılımların eski olması, bu yazılımları güncellemenin mümkün olmaması ve yeni işletim sistemlerini desteklememesi.

Ancak destek süresinin ardından Windows XP'yi kullanmak istiyorsanız, birkaç şartı yerine getirmeniz halinde güvende kalabilirsiniz. Bu yazımızda Windows XP'li sisteminizi destek süresinden sonra mümkün olan en güvenli biçimde kullanmanıza olanak tanıyacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşacağız.

İzole edin

Öncelikle işletim sisteminizi yükseltmek dışında hiçbir çözümün kusursuz olmayacağını aklınızda bulundurun. İşletim sistemi güncellemelerine para vermekten bıktıysanız, Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımını deneyebilirsiniz.

Windows XP'li eski sistemlerde mümkün olduğu kadar ağ trafiğini engellemeniz gerekiyor. Bunun için sisteminizi tam olarak analiz etmeli ve hangi programların internete bağlanması, hangilerinin bağlanmaması gerektiğine karar vermelisiniz.

Ağ erişimi konusunda kısıtlayıcı davranmak istiyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı'nı açarak gereksiz trafiği engelleyebilirsiniz.


İnternette gezinmeyi güvenli hale getirin

İnternette gezinmeyi güvenli hale getirin

Windows XP'deki eski Internet Explorer'ı devre dışı bırakarak birçok saldırı, virüs ve zararlıdan korunabilirsiniz. IE yerine farklı bir web tarayıcısı kullanın. Web tarayıcısı kullanmayacak olsanız dahi Chrome, Firefox gibi bir web tarayıcısı yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

Alternatif bir web tarayıcısı yükledikten sonra Denetim Masası'na gidip Program Ekle veya Kaldır'ı açın ve ardından sol sütundan en alttaki Varsayılanları Ayarla düğmesine tıklayın. Açılan pencerede Internet Explorer'ın sağ tarafında bulunan "Bu programa erişimi etkinleştir" kutucuğundaki işareti kaldırın. Böylece Internet Explorer'ı devre dışı bırakmış olacaksınız.

Açıkların çoğu işletim sisteminde değil yazılımlarda çıkmakta. Bu nedenle kullandığınız web tarayıcısını ve diğer yazılımları güncellediğinizden emin olun.

Antivirüs yazılımı yükleyin

Sisteminize bir anti-zararlı ve antivirüs yazılımı yükleyip onu güncel tutmanız son derece önemli. Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu Microsoft Security Essentials'ı bu iş için kullanabilirsiniz. Onu kurup otomatik güncelleme ayarını yaptıktan sonra bir daha geri dönmenize gerek bile kalmayacak.

Resimlerle: Windows'a bahar temizliği

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.