Windows'a Apple şoku!

Windows'a Apple şoku!

Mac OS ve iOS kullanıcılarının sayısı, Windows kullananları geçebilir mi? Görünüşe göre, evet!

07 Temmuz 2013, Pazar 12:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gartner'ın tahminlerine göre, 2015 yılında Mac OS ve iOS sistemleri, toplamda Windows işletim sistemlerinin toplamından daha çok tercih edilir olacak.

İşletim sistemi liderliğinde gerçekleşmesi beklenen bu değişim, Steve Jobs'un, iPod ile beraber Apple'ı tekrar yapılandırmasından 13 yıl kadar sonra gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Gartner'ın yayınladığı rakamlara göre, geçtiğimiz yıl Windows ile çalışan ürün sayısı Mac OS ve iOS ile çalışan ürün sayısını 347 milyona 213 milyon gibi bir sayıyla geçiyordu. Gartner'ın araştırma bölümümü ikinci başkanı Carolina Milanesi, aradaki farkın 2014'te 23 milyona düşmesi ve 2015'te Apple'ın Windows'tan liderliği almasını bekliyor: "Sayıları incelediğinizde, Apple zaten tüketici marketinin liderliğini almış durumda. Şu anda, Windows'tan daha çok satar durumdalar. Microsoft, kuruluş ve profesyonel kullanıcılar sayesinde önemli bir durumda durabiliyor.

Liderlikte yaşanacağı iddia edilen bu değişim, bilgisayar piyasasındaki durumu da gösteriyor aslında. Her geçen gün, dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yerini akıllı telefonlar ve tabletler alıyor.

Android ise, şu anda bile, yeni ürünler için bir numaralı sistem konumunda yer alıyor ve bu yıl bitmeden, Windows'u geride bırakacak gibi görünüyor.

Google ve Apple'ın bu ani atılımı, akıllı telefon ve tabletlerin popülerliğinin artışının sonucu olarak gerçekleşen bir olay. Garnet'in tahminlerine göre, tabletler ve yeni "ultramobil" karma bilgisayarların satışı artmaya devam ederken, PClerin satışları önümüzdeki iki yıl boyunca azalmaya devam edecek.

Ultramobil bilgisayarlar, klasik notebooklara göre daha ince ve hafif olmakla beraber, genellikle bir dokunmatik ekrana sahip oluyorlar ve istenildiği takdirde tablet formuna geçebiliyorlar. Tabii ki böyle çok yönlü bir ürün, tüketicilerin daha çok ilgisini çekiyor.

Resimlerle: Ön izleme sürümünü kurmadan Windows 8.1!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar