Yakıt farelerine darbe

Yakıt farelerine darbe

Kazdıkları tüneller ve sistemlerle yeraltındaki yakıt boru hatlarına ulaşan hırsızların çaldığı yakıt miktarının milyarlarca lira değerinde olduğu belirtiliyor

27 Mayıs 2012, Pazar 12:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul polisi, havalimanlarına jet yakıtı ulaştıran 37 kişiyi, yeraltındaki petrol hattından hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına aldı. Şüphelilerin "Nato boru hattı"na ulaşmak için engel tanımadıkları, kentin iki yakasında, hattın geçtiği güzergahtaki 8 ayrı noktada kurdukları düzenek ve tünellerle borulardan geçen kaliteli yakıtı çaldıkları belirlendi.

POLİS HAREKETE GEÇTİ

Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına jet yakıtı ulaştıran Nato Boru Hattı’ndaki hırsızlık olaylarının önüne geçmek için çalışma başlattı. Boru hattının güzergahları takibe alındı. Ayrıca daha önce aynı tür hırsızlık yönteminden kayıtları bulunan kişiler de izlendi.

YAKIT TAŞIYAN BORU HATTINA 8 NOKTADA GİRMİŞLER

6 ay boyunca yürütülen teknik ve fiziki takip sırasında, Anadolu ve Avrupa Yakasında 8 ayrı noktada boru hattına kurulan düzeneklerle hırsızlık yapıldığı tespit edildi. Hırsızlığın birbirleriyle bağlantılı iki ayrı grup ve çoğunluğu aynı suçtan sabıkalı kişiler tarafından yapıldığı belirlendi.

50 ADRES AYNI ANDA BASILDI

Adres ve kimlikleri tespit edilen çete üyelerine yönelik olarak 4 gün önce 50 ayrı adreste eşzamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda, gözaltına alınan ve organizasyonun lideri olduğu belirtilen "Kolsuz" lakaplı F.A 48) ile birlikte 37 kişi gözaltına alındı.

KÖSTEBEK YUVALARI VE HIRSIZLIK YÖNTEMİ POLİS KAMERASINDA

Zanlıların kiraladıkları binaların bodrum katları, dükkan gibi yerlerde kazdıkları tüneller ve kurdukları düzeneklerle yaptıkları yakıt hırsızlığı kameraya da kaydedildi. Açığa çıkarılan suç örgütünün TIR garajı ve otoparklara getirdikleri yakıtın satışını yaptıkları yakıt pompası ve yakıt depoları da belirlendi ve kamerayla kayıt altına alındı.

TIR garajlarında yapılan aramalarda yakıt düzeneklerinin yanında, satış sırasında kullanılan 20 adet POS makinesi ele geçirildi. Yapılan araştırmada, sadece bir POS makinesinden 6 ay içerisinde kredi kartıyla 3,5 milyon liralık mazot satışı yaptıkları anlaşıldı. Hırsızlığın boyutunun milyarlarca lira değerinde olduğu belirtiliyor.

ADLİYEYE SEVKEDİLDİLER


Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işlemleri yapılan 37 zanlıdan 26’sının benzer suçlardan kayıtları bulunduğu ortaya çıktı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 37 kişi Çağlayan’daki İstanbul Adliye Sarayı’na sevk edildi.

Mehmet AKTARAN, İstanbul DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Koca açıkladı! İl il haftalık vaka sayıları