Yalova'da deniz şişti! Prof.Dr. Ahmet Ercan sebebini açıkladı

Yalova’da deniz kıyıdan yaklaşık 10 metre çekildi. Çekilme sonrası Akasya Plajı’nda, kayalıklardaki yosunlar gün yüzüne çıktı. Bazı kayıklar ise karaya oturdu. Deprem uzmanı Prof.Dr. Ahmet Ercan bu duruma 'deniz şişmesi' dendiği söyleyerek "Endişeye kapılacak bir durum yok" dedi

14 Şubat 2019, Perşembe 16:43 Son Güncelleme:
A A
Yalova'da deniz şişti! Prof.Dr. Ahmet Ercan sebebini açıkladı

Yalova’da deniz kıyıdan yaklaşık 10 metre çekildi.

Sahilde gezen vatandaşlardan Coşkun İdiz, bu durumun mevsimsel olarak her yıl gerçekleştiğini, Yalovalıların bu duruma alıştığını söyledi.

Suyun altındaki bazı taşların ortaya çıktığını belirten İdiz, "Birkaç gün içinde kendine gelecektir. Kimsenin korkmasına, çekinmesine gerek yok" dedi.

'ENDİŞEYE KAPILACAK BİR DURUM YOK'

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Ercan ise bu durumun Marmara Denizi’nde "deniz şişmesi" olarak nitelendirildiğini belirtti.

Endişeye kapılacak bir durumun olmadığını vurgulayan Ercan, şunları kaydetti:

"Tamamen rüzgâr akımlarının etkisiyle karadan gelen rüzgârlar, kıyıdaki suyu denizin ortasına doğru yığar. Deniz belli bir dönem çekilir, bu meteorolojik etkiler değiştikten sonra geri gelir. Bu bir tür tsunami dalgası değildir. Yalova’da geçmişte meydana gelen depremlerin deniz suyu çekilmesiyle ilgisi yok. Kaldı ki 10 metre denizi çekebilecek bir tsunami potansiyeli Marmara’da yok."

AA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.