Yanardağ felaketi

Yanardağ felaketi

05 Kasım 2010, Cuma 15:35
A A

Endonezya’da geçen hafta faaliyete geçen Merapi yanardağında meydana gelen son patlamalar sonucu yüzlerce kişi feci şekilde can verdi. Yaralı olarak kurtarılan çoğu kişinin ise ağır yanıkları bulunuyor. 

Cava adasındaki yanardağın püskürttüğü kül bulutunun 8 kilometre  yüksekliğe kadar çıkarken, civarda yaşayan binlerce kişi bölgeden ayrıldı. Uçaklar da güzergahlarını değiştirdi.

Volkanbilimciler, 26 Ekimde faaliyete geçen Merapi’de hiçbir yatışma belirtisi görülmediğini kaydetmişti. 

Merapi’de küllerle kaplanan Bronggang köyü ölü şehir haline geldi.

Volkanbilimciler, püskürtmenin neden olduğu hızla hareket eden aşırı derecede sıcak gaz ve ince taneli küllerden meydan gelen kızgın bulutların volkanın eteğinde yer alan evlere ulaşıp ölü sayısının artmasına neden olduğunu ifade ettiler.

Konik şekli ve Endonezya’nın Cava adasının merkezi ile Yogyakarta kentinin arasında bulunan, 2 bin 900 metre yüksekliğindeki Merapi yanardağı, Endonezya’nın en aktif ve en tehlikeli volkanı olarak tanınıyor. 

Yogyakarta şehrine çok yakın olan ve ismi "ateş dağı" anlamına gelen Merapi’nin eteklerinde binlerce insan yaşıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.