Yapımcı Harvey Weinstein'a bir tecavüz suçlaması da Almanya'dan

ABD'li yapımcı Harvey Weinstein'a yönelik taciz ve tecavüz suçlamalarına bir yenisi daha eklendi. Bir Alman aktris, tecavüzle suçladığı Weinstein hakkında dava açtı

24 Ağustos 2018, Cuma 10:04 Son Güncelleme:
A A
Yapımcı Harvey Weinstein'a bir tecavüz suçlaması da Almanya'dan

Hollywood'da hakkında çok sayıda tecavüz ve taciz iddiası bulunan ABD'li yapımcı Harvey Weinstein'a bir suçlama da Almanya'dan geldi. Emma Loman takma adlı bir Alman aktris, 66 yaşındaki yapımcı Weinstein'ın 2006 yılında Cannes Film Festivali sırasında kendisine tecavüz ettiğini öne sürerek Los Angeles'taki bir mahkemede dava açtı. Suç duyurusunu kamuoyuna Loman'ın avukatı John G. Balestriere açıkladı. Şikâyet dilekçesinde Weinstein "cinsel saldırı", "darp" ve "hürriyettten yoksun kılma" ile suçlandı.

DW Türkçe'nin haberine göre; 2004 yılından bu yana model ve oyunculuk yapan Loman, şikayet dilekçesinde Weinstein'la mesleğe başladığı sene Venedik Film Festivali'nde tanıştığını belirtti. Yapımcının tanışmanın ardından kendisini sık sık görüşmek için davet ettiğini, kendisinin ise çekimser davrandığını belirten Loman, bazı zamanlar Weinstein'ın asistanının kendisini günde 30 kez aradığını ifade etti. 

Weinstein'ın birçok buluşmada çok profesyonel davrandığını söyleyen Loman, 2006 yılında Cannes Film Festivali'nde bir filmde rol alma ihtimali nedeniyle kendisini oteldeki odasına davet ettiğinde ise durumun değiştiğini belirtti. Dava dilekçesinde, Weinstein'ın otel odasında Alman oyuncuya "güç kullanarak etkisiz hâle getirip tecavüz ettiği" ifade edildi.

"WEINSTEIN LOMAN'I TEHDİT ETTİ"

Weinstein'ın bu olayın ardından Loman'ı kamuoyuna tecavüze uğradığını açıklaması hâlinde, birçok kez kariyerini mahvetmekle tehdit ettiği öne sürüldü. Dava dilekçesinde Alman oyuncunun bu nedenle şimdiye dek sessiz kaldığı belirtildi.

Dilekçede Alman oyuncunun 2017 yılı sonunda Weinstein'a yönelik giderek artan taciz ve tecavüz suçlamalarının ardından "tecavüz nedeniyle uğradığı zararın karşılanması için dava açma konusunda kendisini güvende hissettiği" bildirildi. 

Weinstein'a yönelik tecavüz ve taciz suçlamaları ilk olarak geçen yıl Ekim ayında gündeme geldi. O dönemden bu yana da aralarında Salma Hayek, Angelina Jolie ve Gwyneth Paltrow gibi birçok oyuncu Weinstein'a taciz ve cinsel istismar suçlamasında bulundu. Weinstein ise kadınları kendi istekleri dışında cinsel ilişkiye zorladığı iddialarını geri çeviriyor. Weinstein'a yönelik suçlamaların ardından dünya genelinde milyonlarca kadın sosyal medyada #MeToo etiketiyle uğradıkları tecavüz ve tacizleri kamuoyuyla paylaşarak cinsel şiddetle mücadele çağrısında bulundu.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER "Prens Harry, saraydan ayrılma hayali kuruyordu"