Yargıtay Fenerbahçe haberini yalanladı

Kulislere ilk olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fenerbahçe'nin şike dosyasını 'yeniden incelemeye aldığı' haberleri düştü. Daha sonra Anadolu Ajansı'ndan geçen haberde; Başsavcılık'ın, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin aldığı kararla ilgili incelemesinin sürdüğü bunun dışında yeni ya da yeniden bir çalışma başlatmadığı belirtildi

04 Mart 2014, Salı 11:03
A A
Yargıtay Fenerbahçe haberini yalanladı

Sabah saatlerinde ilk gelen haberlere göre; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fenerbahçe Davası'nda yeni bir inceleme başlatmıştı. Bu haber gündemi bir anda hareketlendirdi. Hatta Aziz Yıldırım'ın infazının duracağı da iddia edildi. Ancak daha sonra Anadolu Ajansı'nda geçen bir başka haberde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Yargıtay 5. Dairesinin verdiği karar hakkında sanıkların itirazı sonrasında normal incelemesinin devam ettirdiği ve yeni inceleme başlatmadığı belirtildi.

İŞTE AA'NIN GEÇTİĞİ HABER

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 85 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesini 17 Ocak'ta tamamlayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında örgüt suçundan verilen hapis cezaları ile Aziz Yıldırım'a birden fazla maçta şike yapma, teşvik primi ve rüşvet verme suçlarından verilen hapis cezalarını onamıştı. Daire kararı, incelenmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.

Başsavcılık, Daire kararıyla ilgili gelen itiraz dilekçelerini incelemesini sürdürüyor. Başsavcılığın, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin kararına karşı yapacağı aleyhe itiraz süresi doldu. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 308. maddesi gereği, Başsavcılığın sanıkların lehine yapacağı itirazlarda ise süre sınırlaması bulunmuyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıkların lehine yapılan itirazlarla ilgili dilekçeleri incelemeye devam ediyor. Gelen itiraz dilekçelerinin sayısının fazla olması nedeniyle tüm dilekçeleri toplamak isteyen Başsavcılık, itirazlar tamamlandığında veya sayısı azaldığında dosyayla ilgili çalışmasını tamamlamayı planlıyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Daire kararına itiraz etmezse dosyayı İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesine gönderecek. Mahkeme, infaz işlemlerini tamamlayıp dosyayı İnfaz Savcılığına ulaştıracak. İnfaz Savcılığı, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu ceza alan sanıklar için infaz süresi hesaplayarak, gerekenler için yakalama kararı çıkaracak.

Başsavcılık, sanıkların lehine itiraz ederse dosya Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gidecek.

AZİZ YILDIRIM CEPHESİNDEN İLK AÇIKLAMA

Yargıtay'daki gelişme sonrasında  açıklama yapan Aziz Yıldırım'ın avukatı Şeref Dede şunları söyledi:

"Davanın zaten buraya kadar gelmemesi gerekirdi. Hukuksuz delillerin toplandığı, bir çok hatanın yapıldığı bir dava bu. Yargılaması gereken mahkeme de yargılamadı Fenerbahçe'yi.  Bu davaya dışarıdan birçok elin değdiği zaten herkesin malumuydu. Bu davadaki hukuksuzluklar zaten bir gün ortaya çıkacak ve dava yeniden görülecekti. Ama o gün bu gün mü onu bilmiyorum."

FENERBAHÇE HİSSELERİ TAVAN YAPTI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fenerbahçe'nin şike davasıyla ilgili dosyayı, yapılan itirazlar üzerine yeniden inceleme kararı iddiasıyla Fenerbahçe Futbol AŞ hisseleri hızlı bir yükseliş gösterdi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.