Yarım milyon bebek hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor

Yayımlanan yeni bir araştırma, bebek ölümlerindeki hava kirliliği etkisini gözler önüne serdi. Yenidoğan ölümlerinin yaklaşık yüzde 20’sinin hava kirliliğiyle ilişkilendirildi. Hava kirliliği dünya çapındaki ölüm nedenleri arasında 4'üncü sırada yer alıyor.

05 Ocak 2021, Salı 15:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Anne karnındayken etkilemeye başlıyor

Anne karnındayken etkilemeye başlıyor

Kirli hava, geçen yıl dünya genelinde yaklaşık yarım milyon bebeğin yaşamlarının ilk ayında ölmesine neden oldu. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen State of Global Air 2020’de bu nedenle hayatını kaybeden yenidoğanların çoğunun gelişmekte olan ülkelerde bulunduğu ifade edildi.

Independent Türkçe'de yer alan haberde, bilim insanları, kirli havanın bebeklerin sağlığını henüz anne karnındayken etkilediğini, erken doğumlara veya bebeklerin gereken kilonun altında doğmasına yol açabileceğini keşfetti.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Çok küçük veya çok erken doğan bebekler, alt solunum yolu enfeksiyonu, ishal, iltihap, beyin hasarı, sarılık gibi rahatsızlıklara karşı daha savunmasız. Kilonun düşük olması ve erken doğum, ilk ayda gerçekleşen ölümler açısından önemli risk faktörleri. 2019 yılında 476 bin bebeğin hava kirliliği maruziyetinin neden olduğu etkiler yüzünden yaşamlarının ilk ayında öldüğünü tahmin ediyoruz.

330 bin bebek hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybetti

330 bin bebek hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybetti

Newsweek’in haberine göre hava kirliliği şu anda dünya çapındaki en yüksek 4. ölüm nedeni. Sadece 2019'da 6,67 milyondan fazla kişi, kirli hava nedeniyle hayatını kaybetti.

Öte yandan bilim insanları, bu yıl ilk kez kirliliğin bebek ölümleri üzerindeki etkisini inceledi. İncelemeler sonucunda 330 bin bebeğin iç mekandaki hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşıldı.

İç mekandaki hava kirliliği, özellikle de odun kömürü, odun ve hayvan gübresi gibi katı yakıtların kullanılmasından kaynaklanıyor.

ABD merkezli Sağlık Etkileri Enstitüsü’nün üst düzey bilim insanı Katherine Walker, raporla ilgili olarak "Yenidoğan ölümlerinin yaklaşık yüzde 20’sinin hava kirliliğiyle ilişkilendirilmesi beni çok şaşırttı" dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'de 5000 DMD hastası var: Farkındalık sağlamak önem taşıyor