Aşk - İlişkiler Evlilikte mutluluk için bu iki büyük hatadan kaçının!

Evlilikte mutluluk için bu iki büyük hatadan kaçının!

Paylaş
Evlilikte mutluluk için bu iki büyük hatadan kaçının!

Evlilikler nasıl sağlıklı yürür? Sorun yaşandığında yapılan en büyük iki hata nedir? Evlilik, iki kişinin de üzerine düşen sorumlulukları üstlenerek iş birliği ve dayanışma içinde olursa sağlıklı yürüyebilecek, uzun soluklu bir yolculuk. Biz de uzmanına, sorunlar büyümesin diye yapılan en büyük iki hatayı ve boşanmaların artma nedenlerini sorduk ve evlilikte sorunlara neden olan en önemli iki hatayı öğrendik.

Evliliğin iki kişinin de üzerine düşen sorumlulukları üstlenerek iş birliği ve dayanışma oluşturmaları ile sağlıklı yürüyebildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, böyle bir ilişkinin eşler arasındaki bağı sağlıklı ve güçlü kıldığını söyledi. Demirsoy, bu bağın güçlü olması halinde ilişkinin yaşam zorlukları karşısında daha dirençli olduğunu kaydetti. Demirsoy, ayrıca evlilikte sorun yaşandığında genellikle iki hata yapıldığını vurguladı. Ayrıca boşanmaların artmasına ilişkin istatistikleri değerlendirerek boşanmanın nedenlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Haberin Devamı

ALDATMA, SORUMSUZLUK VE İLGİSİZLİK EN BÜYÜK BOŞANMA NEDENLERİ

İstatistiklere göre boşanma nedenleri arasında aldatma, sorumsuzluk ve ilgisiz davranma gibi nedenler var. Demirsoy da “Evlilik danışmanlığına gelen çiftlerin sıklıkla dile getirdikleri sorunlara bakarak istatistiklerin gerçeği yansıttığını söyleyebilirim" diyor ve ancak bir uyarıda bulunuyor: Boşanmalarda esas neden duygusal bağın güçlü olup olmaması!

"Aldatma, ekonomik kriz gibi etkenlerin boşanmaya yol açtığı söylense de esas neden bu gibi yaşam durumları ile karşılaşan çiftin arasında nasıl bir ilişki olduğu ve aralarındaki duygusal bağın güçlü olup olmadığı ve kişisel özellikleri, evlilik olgunluğuna sahip olup olmamalarıdır."

ORTAK BİR AMAÇ UĞRUNA ÇABA GÖSTERMEK İLİŞKİYİ GÜÇLENDİRİYOR

Haberin Devamı


Eşler arasında sevgi ve saygıya dayalı sağlam bir ilişki varsa geçim sıkıntısı gibi yaşam güçlüklerini birlikte göğüsleyip üstesinden gelmek için iş birliği içinde çabalayabildiklerini kaydeden Çiğdem Demirsoy, “Geçim sıkıntısı çekmek, bir stres kaynağı olmakla birlikte öte yandan bir amaç uğruna çiftin birlikte çaba göstermesi de ilişkiyi geliştiren bir unsurdur. Aldatma tabii ki evliliğin güven temelini sarsan ve evliliğin devamını zorla sokan bir problem. Ancak bazı çiftler bu gibi kriz durumlarının bile üstesinden gelebiliyor."

Demirsoy, "bu nasıl olabiliyor diye derinlemesine baktığımızda evilikte çift arasındaki iletişimin niteliği ve kişilik özellikleri ön plana çıkıyor" diyor.

Sağlam evliliklerin temelinde çiftler arasındaki iletişimin niteliği ve tarafların kişilik özelliklerinin rol oynadığını görüyoruz. Hata yapan tarafın hatasının sorumluluğunu üstlenip bunu tamir etmek için çaba göstermesi, diğer tarafın da eşine hatasını tamir etme fırsatı tanıması ve affediciliği bu tarz bir evlilik krizinin üstesinden gelmeyi sağlayabiliyor.

SORUMLULUKLARI ÜSTLENMEK ÇOK ÖNEMLİ

“Evlilik iki kişinin de üzerine düşen sorumlulukları üstlenerek iş birliği ve dayanışma oluşturmaları ile sağlıklı yürüyebilir” diyen Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Böyle bir ilişki eşler arasındaki bağı sağlıklı ve güçlü kılar, bu bağ güçlü ise ilişki yaşam zorlukları karşısında daha dirençlidir. İlişki güçlü değilse en ufak bir problem bile sarsıcı etki yaratır.” dedi.

Haberin Devamı

SORUNLAR ZAMANINDA ELE ALINIP ÇÖZÜMLENMELİ, GEÇ KALINMAMALI

Evliliğin dönemleri, her dönemin de kendine has güçlükleri olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Bu güçlükler zamanında ele alınıp çözümlenmediğinde üzerine yenilerinin eklenmesi ile ilişkide stres artar. Örneğin yeni evli çiftin aynı evin içinde yaşamaya başlamaları ile birbirlerine ayak uydurmayı öğrenmeleri, ortak karar alabilme, maddi birliği oluşturma, akraba ve arkadaşlarla ilişkilerini düzenleme gibi konuları çözümleyip bir denge oluşturmaları gerekir. Bunların üstesinden gelemeden yeni bir dönem olan ebeveynliğe geçildiğinde bu defa çocukla birlikte gelen zorlanmalar gerilimi arttırır ve bu böyle devam eder.” dedi.

BU İŞARETLER TEHLİKE ÇANLARI OLABİLİR!


Evlilikte bazı işaretlerin mutlaka dikkate alınması gerektiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Çatışmalar çözümsüz kalıyorsa, sevgi, saygı hoşgörü yetersizse, şiddeti ve sıklığı giderek artan kavgalar yaşanıyorsa, birbirini hor görme, aşağılama, duvar örme gibi davranışlar söz konusu ise ve eşlerin birlikte olmaktansa uzak kalma ihtiyacı ağır basıyorsa evlilik için tehlike çanları çalınıyor demektir. Bu nedenle sorun yaşandığında zaman geçirmeden çözüm arayışına girmek, kendi gayretleri ile çözümlenemediğinde profesyonel destek ile çift terapisi almak evlilik için hayat kurtarıcı olacaktır.”uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

BU İKİ BÜYÜK HATADAN KAÇININ!

Evlilikte sorun yaşandığında genellikle iki hata yapıldığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Ya kavga çıkmasın sorun büyümesin diye susuluyor ya da kavga ediliyor." diyor ve açıkamalarına devam ediyor.

Sorunları görmezden gelmek ya da susup halı altına süpürmek, bunları çözmeyeceği gibi katlanarak büyümesine, olumsuz duygu birikimi ile patlamalara ve eşler arasında uzaklığa hizmet eder. Kavga etmek de aynı şekilde. Sorunları uygun zaman ve zeminde, uygun üslup ile konuşmak gerekir. Eşler kavga etmeden tartışmayı başarabilirlerse sorunlarını çözüme kavuşturabilirler ve evlilik sağlıklı yürüyebilir.

Haberin Devamı

ZAMAN AYIRIN VE YAKINLIK GÖSTERİN


Sağlıklı bir evlilik için çiftlere önerilerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, bunları birbirine zaman ayırmak, sevgi, saygı ve yakınlık göstermek olarak sıraladı.