Bakım Argan yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı nasıl kullanılır?

Paylaş
Argan yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağı saça faydaları nedeniyle dikkat çekiyor. Özellikle de son dönemlerde saç bakımı için en sık kullanılan saç bakım yağları arasında yer almaya başlayan argan yağı saç dökülmesini önlüyor, saçları gürleştiriyor ve saçların daha hızlı uzamasını sağlıyor ancak argan yağının saça faydalarını gösterebilmesi için doğru uygulama yapılması ve bazı püf noktalarına dikkat edilmesi oldukça önemli. Peki, argan yağı nasıl kullanılır? Argan yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı saç uzatır mı? İşte merak edilen sorunların yanıtları...

Argan yağı saça faydalarıyla popüler hale geldi. Saç bakımının yanı sıra, kaş bakımı, sakal ve bıyık bakımı için de argan yağı güçlü etkileriyle dikkat çekiyor.

Haberin Devamı

Argan ağacının meyvelerinden elde edilen argan yağı, 'Sıvı altın' olarak da bilinen bu yağın saç ve cilt için çok sayıda faydası bulunuyor.

Argan yağı, saç derinize ve saçınıza faydaları olduğu gösterilen E vitamini gibi yağ asitleri ve güçlü antioksidanlarla doludur.

ARGAN YAĞI SAÇA FAYDALARI

Argan yağının içinde bol miktarda A ve E vitamini bulunduğu için saçlar için harika bir bakım ürünüdür. Saç derisini ve saçı nemlendirmeye yarayan bu yağ, tam bir doğal bir nemlendirici kaynağıdır. Bu özelliği ile saç kuruluğuna, kırık oluşumuna ve kepeklenmeye iyi geliyor. Argan yağı aynı zamanda da yıpranmış saçları önemli ölçüde onarıyor, gürleştiriyor ve canlandırıyor.

Diğer yandan argan yağı, saç boyası kullanan kişiler için boyanın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Aynı zamanda da mat görünen saçları çok kısa bir süre içinde doğal bir parlaklığına kavuşturuyor. Saça uygulanan fön, yüksek ışı, maşa, tarak ya da kurutma işlemleri sırasında dökülmeleri ve kırılmaları en aza indirir. Argan yağı saça faydaları;

Haberin Devamı
 • Saç diplerini saç uçlarını onarır ve besler.
 • Saçtaki elektriklenme sorununun çözülmesine yardımcı olur.
 • Saçın elastikiyetini daha da arttırır.
 • Saç hücrelerinin bağlarını daha çok güçlendirir.
 • Çok işlem görmüş ve yıpranmış saçları derinlemesine onarır.
 • Saçın çok daha kolay taranmasını sağlar.
 • Hormonal düzensizliklerden kaynaklanan saç dökülmelerini sona erdirir.
 • Saçın keratin ihtiyacını önemli ölçüde karşılar.
 • Erkeklerdeki alopesi saç dökülmelerini en aza indirir.

ARGAN YAĞI SAÇA NASIL UYGULANIR?

Argan yağının etkilerini gösterebilmesi için tarihinin geçmemiş olmasına, uygun şartlarda üretilmiş ve saklanmış olmasına dikkat etmelisiniz. 

Argan yağı komedojenik değildir, yani gözenekleri tıkamaz. Bu nedenle cildiniz ve saçlarınız için oldukça güvenlidir. Doğrudan uygulama için uygundur.   

Saçların daha parlak ve canlı görünmesi sağlanır. Kalın telli saçlara sahip olan kişiler tüm saçına argan yağını rahatlıkla sürebilir. Ama ince telli saçlar, yapısı nedeni ile çok kolay bir şekilde hacim kaybettiği için saç ortasından itibaren argan yağını saça uygulamak da çok daha iyi bir sonuç verir.

 • Argan yağını ıslak ve ya kuru saça uygulayabilirsiniz. 
 • Argan yağı ile saç bakım maskesi yapabilirsiniz. 
 • Argan yağını şampuanınıza ekleyebilirsiniz. 

ARGAN YAĞI NASIL KULLANILIR?

Argan yağı ile yoğun bakım yapmak istiyorsanız en etkili yöntem ise argan yağı ile bakım maskesi yapmaktır. Arganın içindeki güçlü bileşenler saçlarınıza ve saç diplerinize nüfus edecektir. Yaklaşık yarım saat bekleterek yıkayabilir ya da tüm gece bekleterek yoğun bakım yapabilirsiniz. 

Ayrıca Argan yağı, az miktarda kullanıldığında (1-2 damla) saçları yağlandırmaz bu nedenle duştan sonra temiz ıslak saç uçlarınıza, kuru saçlarınıza ya da şekillendirme sonrasında saç uçlarınıza kullanılabilir. Saçın korumasına ve nemli kalmasına yardımcı olur. 

Haberin Devamı

Argan yağı saç diplerine sürülür mü? Argan yağı gözenekleri tıkamaz bu nedenle saç diplerinize sürebilirsiniz. Argan yağı saç diplerinize yoğun bakım yapacaktır. 

Gece Saç bakım maskesi 

 • Ellerinize 8 ila 10 damla argan yağı alaran saçınıza ve saç derinize masaj yapın. Saçınızın uzunluğuna göre miktarı gerektiği gibi ayarlayın.
 • 10 dakika boyunca saçınıza ve saç derinize masaj yapmaya devam edin, saçınızın kökten uca kaplanmasını sağlayın.
 • Tarayarak yağın saçınıza iyice dağılmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Saçınızı bir havluya veya saç sargısına sarın ve bir gece bekletin.
 • Sabahları saçınızı yıkayın ve her zamanki gibi şekillendirin.

 

ARGAN YAĞI SAÇ UZATIR MI? GÜRLEŞTİRİR Mİ?

Argan yağının güçlü antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri kafa derisi sağlığını üzerinde etkilidir. Bu da saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saçların daha iyi beslenmesini sağlar ve saç dökülmesini azaltır. Bu nedenle argan yağı saç gürleştirir mi? sorusunun yanıtı da kocaman bir evettir. 

Argan yağı saçı gürleştirmeye ve uzatmaya yardımcı olan doğan ve besleyici bir bitkisel yağdır.

Aynı zamanda argan yağı, son zamanlarda en çok kullanılan doğal saç bakım ürünleri arasında yer alıyor. Saçlarının güzel ve parlak görünmesini, güçlenerek uzamasını isteyen kişiler argan yağını saçlarına uygulayarak bakım yapıyor.

Argan yağı, saç derisine masaj yapılarak uygulandığı zaman saçların gürleşmesine ve yeni saç çıkmasına da yardımcı oluyor. Düzenli olarak argan yağı ile saçlara bakım yapıldığı zaman saçların parlaklığı artar. Saçlardaki kırıklar önemli ölçüde azalır ve saçın nem dengesinin korunmasını sağlar.

Haberin Devamı

Argan yağı saç köklerini beslediği için saçların gürleşmesini sağlıyor. Bu sayede de saçlar, çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzuyor. 

 

ARGAN YAĞI SAÇ ÇIKARIR MI? 

Argan yağı, E vitamininin yanı sıra başta oleik asit ve linoleik asit olmak üzere yağ asitleriyle dolu olduğu için çoğunlukla saç için güçlü bir nemlendirici ve besleyicidir. Bu faydalı yağ asitlerinin saç şaftını yağladığı ve saçınızın nemi korumasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Argan yağı, saç foliküllerinizin güçlenmesini sağlayarak daha çok saç telinini kalınlaşıp büyümesine yardımcı olabilir. Bebek saçlarınızın çıkmasını ve güçlenmesini sağlar. 

ARGAN YAĞI NE KADAR SÜREDE ETKİSİNİ GÖSTERİR? 

Doğa bize, cildimize ve saçımıza faydalı olacak mucizelerle doludur ve argan yağı da bunlardan biridir ancak etkisini gösterebilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu bilmelisiniz. 

Haberin Devamı

Saçlar yapısı itibariye yavaş büyürler. Vücudumuzda olduğu gibi saçta da yenilenme ve iyileşme süreci yavaş gerçekleşir. Foliküllerin döngüleri 6 ay ile 4 sene arasında değişmektedir. Bu da saçlarınızla alakalı özellikle saç gürleştirme, saç çıkartma ve saçların dökülmesini durdurma gibi noktalarda yaptığınız bakımın gerekli etkiyi gösterebilmesi için sabırlı olmanız gerektiği anlamına gelir. 

 • Argan yağı, saçlarınızı ilk günlerden itibaren parlatır ve nemlendirir. 
 • Her hafta 1-2 defa düzenli argan bakımı yaptığınızda saçlarınızın dolgunlaştığını hissedeceksiniz
 • Saç dökülmesine karşı etkileri için en az 1-2 ay kullanmanız gerekecektir