Bakım Kış mevsiminde cilt sağlığını koruyun! Cildiniz aşırı kuruyorsa dikkat

Kış mevsiminde cilt sağlığını koruyun! Cildiniz aşırı kuruyorsa dikkat

Paylaş
Kış mevsiminde cilt sağlığını koruyun! Cildiniz aşırı kuruyorsa dikkat

Kış mevsiminde cilt sağlığının bozulmaması için cilt bakımına ekstra özen göstermek gerekiyor. Soğuk havaların etkisiyle cilt hızlı bir şekilde nem kaybı yaşar. Bu da cildin kurumasına ve çatlamasına sebep olur.Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Osman Aydın, kış mevsiminde cilt problemleri olan hastaların nemlendirici, çok kuru ve çatlamışsa bir uzman desteğine başvurması gerektiğini söyledi.

Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Osman Aydın, kış mevsiminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetti. Dr. Osman Aydın “Soğuk ve kuru kış ayları, tüm cilt tiplerini etkiler. Cildimiz, soğuk kış günlerinde kuru havanın etkisiyle nemsiz kalır. Eğer cildiniz kurumaya eğilimliyse, uzun ve sıcak duşlar yerine kısa ve ılık duş almalısınız. Sıcak duşlar, cildin yağ tabakasına zarar verir ve cildi kurutur. Kış boyunca, gliserin içeren yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız. Eğer cildiniz çok kuru ve çatlamışsa, krem veya losyon yerine merhem veya balsam türü nemlendiriciler seçilmelidir” dedi.

Haberin Devamı

“CİLDİ MUTLAKA NEMLENDİRMEK GEREKİYOR”

Cilt nemlendirmenin öneminden bahseden Dr. Osman Aydın, “Cilt yapısındaki nem miktarının azlığı, cilt problemlerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Egzama, yağlı egzama, gül hastalığı, soğuğa bağlı kurdeşen, soğuğa bağlı kuru kaşıntı ve sedef hastalığı gibi cilt problemleri, kuruluk nedeniyle alevlenir ve bu hastalıklarda artış görülmektedir. Bu gibi hastalıklara sahip olan kişilerin, özellikle kış aylarında ciltlerini bol bol nemlendirmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.