Hayvanlar - Çevre Kedilerin bıyıkları kesilir mi?

Kedilerin bıyıkları kesilir mi?

Kedilerin bıyıkları kesilir mi?

Kedi bıyıklarının sandığımızdan çok daha fazla işlevi varmış. Kedilerin bıyıkları kesilirse, adeta körleşip yönlerini bulamıyorlar. Öte yandan, bıyıkların kendiliğinden dökülmesi normal.

Kedilerin yüzündeki kıllar, sadece onların şirin olmasını sağlamıyor. Bıyıkların kediler için ciddi bir faydası var. Bıyıklar, kedilerin GPS ve radar sistemleridir. New Orleans'ta bir veteriner olan Mark Cousins bıyıklar için, 'Bir kedinin dünyayı nasıl algıladığının güçlü ve önemli bir parçası' diyor. Bıyıklar, bir duyu organı gibi çalışıp çevreleri üzerinde hakimiyet sahibi olacak kadar keskin ölçümler yapmalarını sağlıyor. Kedilerin bıyıklarına duyu kılı deniyor. Bu kıllar sadece burnun iki yanında değil, bir de göz çevresi, çene ve ön patilerin arkasında bulunur. Bunlara duyu kılları denmesinin bir sebebi var. Bu ince kıllar insan saçı gibi ölü hücrelerden ibaret değil; canlı bir yapı ve gücünü de bağlı olduğu sinir hücrelerinden alıyor.

Milliyet

Her bıyık, kedilerin mesafeyi ve alanı algılamasına yardımcı olan aşırı sinirlerle doludur. Kediler bıyıkları sayesinde şu kararları alabiliyor: Bu kutu içeri girmek için çok küçük mü? O ip yumağına ulaşmak için ne kadar atlamam gerekiyor?

SIRADAKİ HABER