Yaşam 'Kontağı çevirmeden, kaputa vur'

'Kontağı çevirmeden, kaputa vur'

Paylaş
'Kontağı çevirmeden, kaputa vur'

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), soğuk kış günlerinde motoru sıcak araçların kaputlarına sığınan sokak hayvanlarının telef olmaması için "Kontağı çevirmeden, kaputa vur" sloganıyla kampanya başlattı

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, özellikle sokak kedilerinin sığındıkları araç motorlarında can vermeleri nedeniyle sürücüleri uyarmak için kampanya başlattıklarını söyledi.

Son günlerde cadde ortalarında pek çok kedinin telef olduğunu belirten Şenpolat, şöyle konuştu: "Evlere almıyoruz, sokaklarda barındırmıyoruz, hayvan bakımevleri tam çile halinde. Bu soğuklarda, karda, kıyamette sığınacakları insanların kendilerine zarar vermeyeceğini bildikleri 2-3 yer var. Ya apartmanların, evlerin, sundurmalarının altı ya da arabaların henüz soğumaya başlamamış motorlarının yanı... Bu kadarını onlar düşünüyor. Geri kalanınını da bizim düşünüp, araçları hareket ettirmeden önce kaputa vurarak, özellikle sığınan kedilerin çıkmalarını istiyoruz."

"Kaputlara kuvvetlice tık tık"

Kampanyanın çeşitli afiş ve mailler aracılığıyla duyurulduğunu ifade eden Şenpolat, kısa sürede dikkati çekmeyi başardıklarını anlattı.
Şenpolat, sürücülerin kış mevsimi boyunca sabah araçlarını çalıştırmadan önce kaputlarına kuvvetlice vurarak, araçlarına sığınan sokak canlılarını kurtarabileceğini kaydederek, şöyle devam etti:

"Boğaz köprülerine kedilerin girmesi, yürümesi mümkün değil ama köprü ortasında ölen kedilerin cesetlerini görmemizin nedeni aslında onların hareket halindeki bu arabalardan düşmeleri. Oraya kadar gitmeleri ya da karşı yakaya geçmeleri mümkün değil. Biz önceden ’birileri kasten bu hayvanları köprü ortasına atıyorlar’ diye düşünüyorduk ama gerçek öyle değil.

Kaputun arasına sıkışmış hayvanlar bir şekilde araç yolda ilerlerken düşüyor ve arkadan gelen aracın altında kalıyor. Onlar adına herkesi araç kaputlarına kuvvetlice tık tık vurmaya çağırıyoruz. Evlere, kulübelere almıyoruz, bakım evlerinde barındıramıyoruz, bari canlarını bu şekilde kurtarsınlar. Senet yok, kefil yok, sadece tık tık."

-Hayvan dostlarından destek-

Trakya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdal İlgü de kampanyayı olumlu bulduklarını bildirdi.

Hayvanların canlı olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkati çeken İlgü, "Kampanya, oldukça basit bir hareketle bir canlının hayatta kalmasını baz alan, desteklediğimiz bir kampanya. Özellikle kış aylarında fark edilmeyen pek çok sokak canlısı, dalgınlığın kurbanı olabiliyor" şeklinde konuştu.
Çevresinde "hayvan dostu" olarak bilinen esnaf Nazan İncesöz ise kampanyanın önemli olduğunu vurgulayarak, medya aracılığıyla geniş kitlelere duyurulması gerektiğini söyledi.

AA

Haberin Devamı
SIRADAKİ HABER