Yaşam Mobil işlemci siparişlerinde liderlik kapışması!

Mobil işlemci siparişlerinde liderlik kapışması!

Mobil işlemci siparişlerinde liderlik kapışması!

Gartner isimli analiz şirketi mobil işlemci kullanımı konusunda önemli bir rapor yayınladı.

Mobil işlemci pazarında lider kim?

2014 ve 2015 yılı verilerine ait bazı rakamlar açıklayan Gartner, Samsung, Apple Lenovoi Dell, HP, Huawei ve Sony gibi dev firmaların olduğu bir tablo yayınladı. Bu tabloda firmaların ürünlerinde kullanmak için sipariş verdiği işlemci sayısı ve yıldan yıla büyüme görülüyor. Rakamlar, Apple ve Samsung arasındaki rekabeti körükleyecek türden.

Gartner’ın açıkladığı rakamlara göre sektördeki ilk 10 firmanın toplam işlem hacmi 123 milyar dolar. Bu rakamın %17.6’lık kısmı Apple ve Samsung’a ait. Kalanı diğer firmalar arasında ufak paylarla bölünüyor. Ancak dikkat çeken detay bu değil.

Dikkat çeken en önemli detay Samsung’ın 2014’ten 2015’e geçişi sürecinde %3.6 oranında küçülmesi, bunun karşısında ise Apple’ın aynı dönemde %7.1 büyüme kaydetmesi. Eğer eğilim bu yönde devam ederse 2016 yılında dünyanın en büyük mobil işlemci müşterisi Apple olacak. Rakam, Apple ürünlerin satış başarına göre değişiklik gösterecek. Tabii ki en önemli etken iPhone satışları olacak. 2016 yılında Apple ve Samsung rekabeti çok daha sık karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Güç kaynağı arayanlara 8 iddialı ürün!017

SIRADAKİ HABER