Yaşam'Oyunculuk için tiyatro eğitimi şart değil'

'Oyunculuk için tiyatro eğitimi şart değil'

'Oyunculuk için tiyatro eğitimi şart değil'

Türk tiyatrosunun duayenlerinden Haldun Dormen, oyuncu olmak için mutlaka tiyatro eğitimi alınması gerekmediğini belirterek, "Tiyatro eğitimi olmayan Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ'u çok beğeniyor ve çok başarılı buluyorum" dedi

Manisa Celal Bayar (CBÜ) Üniversitesi 19. Bahar Şenliği’nde tiyatronun ustalarından, devletsanatçısı Haldun Dormen ile dizi oyuncusu Emre Karakoç’u ağırladı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki söyleşi de usta tiyatrocu Haldun Dormen ile CBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan ve bir televizlyon kanalında yayınlanan ’Araf Zamanı’ isimli dizi de rol alan Emre Karakoç, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Söyleşiyi öğrencilerin yan sıra CBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ece Onur, öğretim üyeleri de izledi.

Gençlerle bir arada olmaktan ve çalışmaktan büyük zevk aldığını belirten Dormen, "Pek çok genç oyuncu adayı ile çalışmaya devam ediyorum. Gençler, hayat kaynağım. Onlara eğitim verirken, ben de onlardan çok şey öğreniyorum" dedi.

Öğrencilerin, tiyatro eğitimi almamış kişilerin oyuncu olmaları konusunda ne düşündüğünü sormaları üzerine Dormen, "Oyunculuk için mutlaka tiyatro eğitimi alınması gerekir diye düşünmüyorum. Bu tamamen, çok istekli ve çok kararlı olmayı gerektiren bir konu. Örneğin, tiyatro eğitimi olmayan Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u çok beğeniyor ve çok başarılı buluyorum. Rol aldıkları dizilerde eğitimli ve çok kaliteli oyuncularla bir aradalar ama onların karşısında rol yaparken kesinlikle ezilmiyorlar, kendilerini çok geliştirdiler. Böyle örnekleri çoğaltmak da mümkün" diye konuştu.

Karakoç ise oynadığı dizi ve oyunculuk üzerine öğrencilerin soruları yanıtladı.

Söyleşinin başında sahneye davet edilirken de, uğurlanırken de dakikalarca ayakta alkışlanan Haldun Dormen ve Emre Karakoç’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu tarafından teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA, (DHA)

SIRADAKİ HABER