Yaşınız güzelliğinizi etkilemesin! 40 yaş üstünde 10 yaş genç görünmenin sırrı

Yaşınız ilerlese de cildiniz için yapabileceğiniz bir şeyler var. Cilt bakım rutininizde yapacağınız bazı güçlendirmelerle çok daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Unutmayın, sır düzenli uygulamada...

02 Kasım 2021, Salı 10:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dermatolog Keira Barr, "40'lı yaşlarınızda, güneş hasarı belirtileri, cilt elastikiyetinin azalması ve genişlemiş gözenekler ile daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir" diyor.

İşte, gençliğinizi geri kazanmak için yapabileceğiniz bazı önemli değişiklikler....

RUTİNİNİZİ BELİRLEYİN

RUTİNİNİZİ BELİRLEYİN

Şimdiye kadar, sadece temizleyici, nemlendirici ve SPF olsa bile muhtemelen bir cilt bakım rutininiz vardı. Belki de aydınlatıcı bir serum veya haftalık peeling tedavisi gibi daha özel adımlar eklediniz.

Ne olursa olsun, 40'lı yaşlarınız, cilt bakımı rutininize gerçekten yatırım yapabileceğiniz ve başlamanız gereken bir zaman. Çünkü şimdi alacağınız önlemler, önümüzdeki birkaç on yıl boyunca cildinizi gerçekten etkileyecektir.

Bu, temel rutinleriniz için ne anlama geliyor?

  • Kullandığınız ürün ve aktif maddeler hakkında dikkatli olmaya başlayın: Özel ihtiyaçlarınızı hedefleyebilmeniz için gerçekten bileşenleri ve birincil işlevlerini araştırın.
  • Rutinin her adımını neden attığınızı düşünün: Sizin için anlamlı mı, yoksa her zaman yaptığınız bir şey mi? 40'lı yaşlarınız, cildinize en iyi şekilde nasıl yönelebileceğinizi bulmakla ilgili bir süreç.

BAKUCHOIL İLE TANIŞIN

BAKUCHOIL İLE TANIŞIN

Geleneksel olarak dermatologlar, ince çizgileri yumuşatmak ve cilt dokusunu iyileştirmek için Retin-A gibi retinoidleri rutininize dahil etmenizi önerir. Bununla birlikte, retinol, hassas cilt tipleri için dağınık bir durum yaratan ışığa duyarlılığa, kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir.

Bunun yerine Babchi bitkisinden elde edilen bir antioksidan olan bakuchiol'e ulaşın.

Yakın tarihli bir araştırma, fitokimyasalın "foto yaşlanmayı iyileştirme ve daha iyi tolere etme yeteneğinde retinol ile karşılaştırılabilir" olduğunu buldu.

MASKELEME RUTİNİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

MASKELEME RUTİNİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Bütünsel Estetisyen Elle Feldman şöyle diyor;

"İnsanlar bana 'Cildime yardımcı olacak ve bakım rutinime ekleyebileceğim tek şey nedir?' diye sorduğunda. Her zaman derim, haftada iki kez maskeleme. Maskeler cilde derinlemesine nüfuz ederek yatıştırır, nemlendirir ve ışıltılı ışıltısını geri kazandırır. Bu özellikle cildiniz gergin, kuru, kırmızı, pürüzlü ise düzenli maskeleme ile cildinizin doğal nem bariyerini koruyabilirsiniz"

Ancak yaşlandıkça ve sorumluluklar birikmeye başladıkça, belki de ekstra cilt bakımı tedavileri, sonradan hoşa giden bir düşünce gibi gelmeye başlar.

Bunun olmasına izin vermeyin: Her yaşta ve her on yılda bir öz bakımı bir öncelik haline getirdiğinizden emin olun.

CİLT TEDAVİLERİNİ İHMAL ETMEYİN

CİLT TEDAVİLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Dermatolog Zenovia Gabriel'e kulak verin;

Yaşlandıkça, cilt hücre yenileme döngüsü yavaşlar. Bu, doğal yaşlanma sürecinin sadece bir parçasıdır, aynı şekilde kolajen, elastin vb. kaybetmeye başlarız. Bununla birlikte, cildinizin yenilenme süreci yavaşlaması, donukluk anlamına gelir: "Donukluk, cilt dokusundan yansıyan ışıktır, çünkü üstteki ölü tabakanın bir kısmı gitmiştir"


Yenilenme sürecine yardımcı olmak ve cildi aydınlatmak için kaydırmak için bir glikolik tedavi eklemeyi önerir. Sadece bu değil, araştırmalar glikolik asidin hafif bir iyileşme tepkisini tetikleyerek ciltte kolajen üretimini destekleyebileceğini gösteriyor.

TAKVİYELER KONUSUNDA UZMAN YARDIMI ALIN

TAKVİYELER KONUSUNDA UZMAN YARDIMI ALIN

Birçok uzman, her yaşta akıllı takviyeleri öneriyor. Fakat 40'lı yaşlarınızda daha da kritik hale gelir. Barr, genel cilt sağlığına yardımcı olan antioksidan ve botanik takviyeleri aramanız gerektiğini belirterek, "Kolajeni korumanın ve artırmanın yanı sıra cildi nemlendirmenin ve yatıştırmanın yollarına odaklanmak anahtardır" diyor.

Antioksidanlar ayrıca vücudunuzun oksidatif stresi nötralize etme becerisine de yardımcı olur.* Bilmiyorsanız, oksidatif stres, iç veya dış saldırganlara maruz kaldığınızda vücutta meydana gelen şeydir ve vücudunuzun her yerinde hasara yol açar.

Cilt için doğal kolajen, elastin, hyaluronik asit, seramid seviyelerimizi tüketir ve genellikle erken hücre yaşlanmasına katkıda bulunur.

Vücuttaki oksidatif stresle daha iyi mücadele edebiliyorsanız, uzun vadede daha iyi sonuç alırsınız.

EGZERSİZ YAPMAYI ATLAMAYIN

EGZERSİZ YAPMAYI ATLAMAYIN

Bu yaş aralığı, metabolizmanızdaki değişiklikleri fark etme olasılığınızın daha yüksek olduğu bir yaştır. Feldman, "Egzersiz, kanın toksinleri ve serbest radikalleri giderecek, kolajen üretimini uyaracak, sivilceleri ortadan kaldıracak ve selülit görünümünü azaltacak şekilde dolaşımına yardımcı olur" diyor. "Günde 15 ila 20 dakika terlemek yeterlidir. Terleme, kirleri, yağları ve kiri gözeneklerinizden dışarı atmaya yardımcı olur."

Kilo dalgalanmalarının yüzünüzde de ortaya çıkabileceğini unutmayın. Örneğin; hızlı kilo vermek cildin sarkmasına neden olabilir. Sağlıklı bir ortalamayı korumak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve kilo alıp vermenin cildiniz ve genel sağlığınız üzerinde yaratabileceği yo-yo etkisinden kaçının.

EN İYİ NEMLENDİRİCİYİ SEÇİN

EN İYİ NEMLENDİRİCİYİ SEÇİN

Cildinizi güçlü tutan yapısal bileşenlerin birçoğunun (kollajen, elastin, hyaluronik asit vb.) kaybı nedeniyle cildiniz yaşla birlikte kurur.

Cildinizin yapısal bileşenleri bozulmaya başladığında, cilt bariyeriniz de çalışır. Zayıf bir bariyer, transepidermal su kaybı için daha fazla fırsat yaratır.

Peki ne yapmalısınız? Topikal olarak, daha kalın, daha tıkayıcı bir nemlendirici ile cildin nemi hapsetmesine yardımcı olmak isteyeceksiniz. G

üçlü bir nemlendirici veya yağ, gündüz ve gece boyunca cilt üzerinde yüzeysel bir sızdırmazlık görevi görür, böylece daha iyi nemli kalabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Maske kullanırken cilt sorunları nasıl önlenir?