Yaşlanmayan bebek 60 yaşına girdi

Oyuncak sektöründe değişmez bir yere sahip olan Barbie bebekler bu yıl 60 yaşına girdi. 60 yıldır çocukların gönüllerinde taht kuran bu efsane oyuncak bebekler yıllar içinde dünyanın değişimine ayak uydurup değişti, deyim yerindeyse evrim geçirdi... İşte Barbie bebeklerin dünyası.

14 Ocak 2019, Pazartesi 12:05 Son Güncelleme:
A A

Tam 60 yıldır ve artık dünyanın 150 ülkesinde çocukların ellerinde olan, dünyanın en meşhur oyuncağı Barbie bebekler... Çoğumuzun bir Barbie bebeği vardı büyürken, bizim yoksa komşumuzun, kuzenimizin, arkadaşlarımızınkilerle oynardık.

FİRMA SAHİBİ KENDİ KIZINDAN ESİNLENMİŞ...

FİRMA SAHİBİ KENDİ KIZINDAN ESİNLENMİŞ...

İlk Barbie bebekler 1959 yılında Amerikan Oyuncak Fuarı'nda satılmış. Barbie'nin yaratıcısı Ruth Handler, kendi çocuklarından esinlenmiş ve bu oyuncakların adını kızı Barbara'nın adında kısaltıp Barbie yapmış.

Kız çocuklarına özgüven, bağımsızlık gibi değerler aşılaması amacıyla üretilen Barbie bebekler yıllarca bunun tam tersini yaptığı için eleştirildi, ama bir yandan da oyuncak pazarındaki yerini hiç kaybetmedi ve dünyada en çok satılan oyuncakların başında geldi.

Bu eleştirilerin başlıca sebeplerinden birisi bu oyuncak bebeklerin üretilmeye başlandığı dönemde, o yılların güzellik anlayışına uygun olarak tasarlanmaları ve giydirilmeleriydi.

Tam bir "seks bombasına" dönüştürülen bu bebekler her zaman sarışın, mavi gözlü ve 90-60-90 vücut ölçülerine sahiptiler ve giyim kuşamları da hep o dönemin modasına göre tasarlanıyordu.

ÇOK ELEŞTİRİLDİ

ÇOK ELEŞTİRİLDİ

Yıllar içinde bebeklerin bu gerçekçi olmayan, kadın bedeninin belli bir forma hapseden, cinsiyetçi hali çok daha sert eleştirilmeye başlanınca tasarımcılar da önlem almak zorunda kaldılar.

Barbie bebekler önce farklı ırklardan ve ten renklerinden insanları da temsil etmeye başladı. Siyahi ve Asyalı Barbie bebekler ortaya çıkınca firmanın ırkçı görüntüsü kırılmış oldu.

ZAMANA AYAK UYDURDU

ZAMANA AYAK UYDURDU

Daha sonra ise kıvrımlı hatlara sahip, "balık etli" olarak tanımlayabileceğimiz bebekler ortaya çıktı. Çünkü toplumun çoğunluğu mankenlerin sahip olduğu vücut ölçülerine sahip değil ve kız çocuklarını sürekli böyle bebeklerle oynatmak onların beden algılarını bozuyordu.

Artık biraz daha "normal" ve herkese benzeyen bebekler üreten Barbie zamana ayak uydurmuş gibi görünüyor.

Barbie bebekler, 100 kişinin çalıştığı bir tasarım stüdyosunda titizlikle şekilleniyor. Tasarımcılar bu oyuncakların saçlarından giyimlerine, vücut hatlarından ten renklerine kadar her detayı çok çalışarak oluşturuyorlar.

TASARIMI UZUN SÜRÜYOR

TASARIMI UZUN SÜRÜYOR

Yeni bir Barbie bebeğin tasarımı 1 ila 1,5 yıl arasında bir zaman alıyor. Bu uzun sürelerin bebeklerin artık herhangi bir hassasiyet noktasına dokunmadan üretilmesi için verilen çabayla da bir ilgisi var elbet.

Barbie, geçtiğimiz yıl dünyayı etkilemiş, tarihte iz bırakmış farklı meslek gruplarından kadınlara özel bir seri çıkarmış, bu özel koleksiyon çok ilgi görmüştü.

KIM KARDASHIAN'IN İSTEĞİ...

KIM KARDASHIAN'IN İSTEĞİ...

Dedikodu sütunlarına son düşen haberlere göre ise ünlü magazin figürü Kim Kardashian kendisine benzeyen bir Barbie bebek üretilmesi için firmaya ricacı olmuş ancak bu proje gerçekleşmemiş.

Yine rivayetlere göre Kim Kardashian'ın eşi Kanye West karısının bu ret yüzünden üzülmesine dayanamamış ve firmayla görüşerek projenin tekrar hayata geçirilmesini sağlamış.

Bakalım bu oyuncak bebekler hayatlarımızda bir 60 yıl daha kalabilecekler mi, bunu zaman gösterecek...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Richard Madden sevgilisinden ayrıldı