Yastık altında cep telefonuyla uyumayın! En çok erkekleri etkiliyor

Vücuttaki tüm organlarda olduğu gibi beyinde de kanser gelişebiliyor. Beyin Kanseri Farkındalık Ayı vesilesiyle açıklama yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Selçuk Göçmen, beyinde günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlanmış 130’dan fazla tümör olduğunu, bu tümörlerin ise iyi ve kötü huylu olarak ayrıldığını söyledi. Göçmen, “Ailesel faktörler (genetik), radyasyon, hayvan virüsleri, fenol ve benzen bileşikleri ile uğraşan meslek grupları ve sigara içimi beyin tümörü riskini artırıyor” şeklinde konuştu

24 Mayıs 2019, Cuma 16:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beyin tümörleri Avrupa ülkelerinde 100 binde 5 ila 10 arasında görülürken Uzak Doğu ülkelerinde bu oran yıllık 100 binde 1 ila2’dir. Beyin tümörünün erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünü vurgulayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Selçuk Göçmen, “Baş ağrısı, kusma, bulantı, görme bozukluğu, bilinç bozulması, nöbet (epilepsi-sara krizi) geçirme, kol ve bacaklarda güçsüzlük, sinirlilik, iştahsızlık, işitmede azalma, unutkanlık, konuşma ve anlamada yetersizlik, yazamama, dengesizlik, el ve ayaklarda büyüme gibi yakınmalardan biri ya da birkaçının görülmesi durumunda doktora başvurulmalı” dedi.

İYİ HUYLU OLANLAR DA HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR

İYİ HUYLU OLANLAR DA HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR

İyi huylu tümörlerin de zaman zaman hayatı tehdit edecek durumlara neden olabildiğini söyleyen Göçmen, “Bazen çevresindeki önemli beyin damar ve sinir yapısına yapışarak ameliyatla tam çıkarılması mümkün olmayabilir ve yeniden ortaya çıkabilirler. Bazıları nadir de olsa kötü huylu tümöre dönüşebilir. Çevrelerindeki beyin dokusuna yayılım göstermedikleri (tümörün sınırları belirgin) için ameliyatla tam çıkarılabilme şansları yüksektir” şeklinde konuştu.

ARTIK TÜMÖR EN AZ HATAYLA ÇIKARILABİLİYOR

ARTIK TÜMÖR EN AZ HATAYLA ÇIKARILABİLİYOR

Beyin tümörü cerrahisinde nöronavigasyonla birleşen özel ameliyat mikroskobu sayesinde daha küçük bir kesi ile artık tümörün en az hatayla maksimum düzeyde çıkarılmasının sağlanabildiğini söyleyen Göçmen, “Beyin ve sinir cerrahisinde hibrit ameliyathaneler ile en zor ve sorunlu kompleks ameliyatlar daha güvenle yapılabilir bir duruma geldi. Bu da hem hasta hem doktor için daha az cerrahi travma, daha küçük kesi, daha kısa süreli operasyon, daha az kan kaybı, daha az komplikasyon, daha az yatış, daha az maliyet gibi çok önemli avantajlar anlamına geliyor” bilgilerini paylaştı.

CEP TELEFONU KULLANIRKEN DİKKAT!

CEP TELEFONU KULLANIRKEN DİKKAT!

Ailesel faktörlerin yapısının değiştirilemediğini vurgulayan Doç.Dr. Selçuk Göçmen, “Beyin tümörlerini önlemek için radyasyondan uzak durulmalı, cep telefonu kullanımlarında dikkatli olunmalı, kulaklıkla konuşulmalı, uzun süreli konuşmalardan sakınılmalı, yastık altında veya baş ucunda cep telefonu ile uyunmamalı” önerisinde bulundu.

BAŞI AĞRIYAN HASTA NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI?

BAŞI AĞRIYAN HASTA NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI?

- Ağrı sürekli ve artan şiddette ise,


- İlk kez ağrı 10 yaşın altında veya 50 yaşın üstünde ortaya çıkmışsa,


- Daha önce mevcut olan ağrı şiddetlendiyse, şekli değiştiyse,


- Baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı kesicilere rağmen geçmiyorsa,


- Konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, kol ve bacakta uyuşmalar, güçsüzlük (felç) gibi nörolojik semptomlar baş ağrısı ile birlikteyse,


- Baş ağrısı hep aynı bölgede ise,


- Sabah uyandığında baş ağrısı varsa ve kusma ile rahatlıyorsa doktora başvurulmalı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık