Yastık temizliğinin püf noktaları

Her gece uyurken başınızı koyduğunuz ya da koltuklarınızı süsleyen yastıkları belirli aralıklarla temizlemezseniz bakteri ve mikroplara davetiye çıkarmış olursunuz. Yastıkları en doğru şekilde temizlemek için dikkat edilmesi gereken ince detayları var! İşte yastık temizlerken dikkat etmeniz gerekenler...

04 Ekim 2018, Perşembe 11:56
A A
Elde yıkama

Elde yıkama

Sentetik olmayan pamuklu gibi bazı kumaşlar maalesef çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir. Kumaş türüne bakarak elde yıkama yapmanız gereken yastıklarınızı belirlemelisiniz. Sadece yıkama türünü değil yıkama suyunun sıcaklığını da ayarlamayı unutmayın!

Çamaşır makinesinde yıkama

Çamaşır makinesinde yıkama

Eğer yastığınızın kılıfı elde yıkamak için uygun değilse, elde yıkadığınızda pamuklanacak kumaşlardan ise kesinlikle yapmanız gereken çamaşır makinesinde yıkamak olacaktır. Uygun yıkama tipini ve derecesini seçtikten sonra rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Deterjan ya da sabunlar

Deterjan ya da sabunlar

En hassas kumaş türüne sahip olan yastıklar, yıkanmaları söz konusu olduğunda oldukça hassas davranılmasını isterler. Yastıklarınızı yıkarken deterjan yerine sabun kullanmanız yastıklarınızı daha uzun ömürlü yapacak ve kumaşlarının daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Hassas yıkama

Hassas yıkama

Yastığınızın yıkama esnasında yıpranmaması için hassas yıkama alternatiflerini seçerek yastığınızın alacağı zararları minimuma indirebilirsiniz. Elde yıkama yapacaksanız yastık üzerinde çok yıpratıcı hareketler yapmamalısınız.

Kurutma makinesi

Kurutma makinesi

Yastığınızın kumaş türüne göre doğru kurutma şekline karar vermelisiniz. Pamuklu yastıklar için en doğru kurutma şekli güneşlendirmek; sentetik yastıklar için en doğru yıkama şekli kurutma makinesine atmak olacaktır.

Kuru temizleme

Kuru temizleme

Bazı yastıklar için tercih edebileceğiniz en doğru yıkama şekli kuru temizleme olacaktır. Hemen hemen tüm kumaş türleri için tamamen risksiz olan bu yöntemle yastıklarınız tertemiz olsun.

Kolay çıkan kılıflar

Kolay çıkan kılıflar

Yıkama yaparken oldukça belirleyici bir etken olan kılıf şekli, yastık yıkarken de bir hayli önem taşıyor. Eğer yastığınızın pamuklu iç kısmı yıkamaya uygun değilse, yastığın fermuarları yardımıyla kılıfını çıkararak sadece kılıfını yıkayabilirsiniz.

Sık sık kontrol

Sık sık kontrol

Hangi yıkama veya kurutma türünü seçerseniz seçin, yastıklarınız işlem görürken sık sık kontrol etmeniz olası bir kazayı önleyecektir. Kumaşı yırtılan ya da iplik kaçıran yastıkların bütün işlevlerini yitireceğini unutmayın.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.