Yatağanlı işçilerin eylemi sona erdi

Muğla'da Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi'nin özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler, işyerlerinde 5 gündür sürdürdükleri eylemi bugün akşam saatlerinde sona erdirdi

05 Aralık 2014, Cuma 19:14
A A
Yatağanlı işçilerin eylemi sona erdi

İhaleyi alan şirketle görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyen Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, açıklamanın sabah yapılacağı belirtti.

Özelleştirme karşıtı eylemler yapan Yatağan Termik santrallerinde çalışan 750 enerji işçisi ile bu santrale kömür temin eden linyit sahalarına kömür sağlayan Yatağan Kömür İşletmesi’nde çalışan 700 madenciden oluşan toplam 1450 işçinin bekleyişi beşinci günde sona erdi. Denizli merkezli Bereket Enerji bünyesindeki Elsan Elektrik’in devir için istenilen ihale miktarını yatırıp hafta sonuna kadar işyerinde devir teslim yapılacağını öğrenerek geçen pazar gününden itibaren Termik santral ve kömür işletmelerinde eylem yapan işçilerin son karardan memnun olduğu görüldü.

İhaleyi alan firmayla görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, "Genel anlam da anlaşma sağlandı. Birkaç madde var anlaşma sağlayamadığımız. Onlarla ilgili de görüşmelerimiz sürüyor. Maden- İş Sendikamız ile de görüşüp gerekli açıklamamızı yarın sabah yapacağız. Ancak şuan için herhangi bir imza atılmadı" dedi.

DAĞILMALARI KONUSUNDA ANONS YAPILDI

Anlaşma sonrası işyerlerinin boşaltılacağı ancak nöbetçi bir grubun direniş çadırında bekleyeceği, yarın yapılacak açıklama sonrası çadırın da sökülmesinin planlandığı açıklandı. Ayrıca megafonla yapılan duyuruda işyerinde vardiyası olan işçilerin mesailerine devam etmeleri, diğerlerinin dağılmaları anonsu yapıldı.
Dün hem sendika hem de işveren adına yapılan olumlu açıklamalar anlaşma sinyali vermişti.

Cavit YILDIRIM/YATAĞAN (Muğla), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.