Yavru vaşak devlete emanet!

Giresun'un Yağlıdere ilçesinde vatandaşlar tarafından yayla yolunda bulunan yavru vaşak, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

29 Haziran 2011, Çarşamba 17:27
A A

Edinilen bilgiye göre, Ericek Yaylası yol güzergahında bir aylık olduğu tahmin edilen erkek vaşak yavrusu bulan vatandaşlar, durumu İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne bildirdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri ihbar üzerine söz konusu yere giderek, vaşak yavrusunu teslim aldı.
İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vaşak yavrusunu müdürlüğe bağlı hayvan barınağındaki veteriner kontrolünden geçirildiğini söyledi.

Annesinden nasıl ayrıldığını tahmin edemedikleri yavrunun oldukça sağlıklı göründüğünü ifade eden Hıdır, "Yörede ’öşek’ ya da ’büyük kedi’ olarak da adlandırılan vaşak, oldukça yırtıcı ve insanlardan uzak yaşayan bir canlı türüdür. Genellikle geceleri görülen bir hayvandır. Vatandaşlarımızın bizlere yaptığı ihbarlar ve zaman zaman köylerdeki tespitler, yöremizde vaşak popülasyonu ile gelişiminin oldukça iyi seviyelerde olduğunu göstermektedir" dedi.

Hıdır, vaşak yavrusunun bir-iki gün içinde bulunduğu yere götürülerek annesiyle buluşturulacağını ve doğal ortamına bırakılacağını kaydetti.

-"DOĞAL ORTAMDA VAR OLAN HER CANLI BİR DENGE UNSURU"-

Nesli tehlike altında olan vaşağın Dünya Koruma Birliği ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan türlerden biri olduğuna değinen Hıdır, şöyle devam etti:

"Doğada var olan hayvanların yaşamları mutlaka bir denge üzerine kuruludur. Birbirleriyle beslenmekteler ama bir taraftan da dengeyi sağlamaktadırlar. Elimizde yırtıcı hayvanların yaşam ve beslenme biçimleri, hayatlarını idame ettirmesine ait bölgemizle ilgili bir verimiz bulunmamaktadır."

"Dünyada bu türlerin yaşam biçimleri, akademik olarak araştırılıp bilinmektedir" diyen Hıdır, şu bilgileri verdi:
"Her canlının yok olması sonucunda doğal yaşamın dengesizlikleri meydana gelmektedir. Bunun örneği Avusturya’da görülmüştür. Bu bölgede yaşayan kurdun, o yöredekiler tarafından aşırı avlanması sonucu tarım arazileri geyikler tarafından tamamen kaplandı ve köylüler ciddi sıkıntıya girdi. Daha sonra kurtların altın kafesler diye tabir edilen kafeslerde yaşatılıp geyiklerle olan dengesi yeniden sağlandı. Doğal ortamda var olan her canlı bir denge unsurudur bu dengeyi bozmamamız gerekmektedir."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.