Yaz sıcaklarında içimizi ferahlatacak 9 besin

Sıcak havaların en kötü etkisi herkesi bunaltmasıdır. Nemle beraber vücutta artan su kaybı vücudu daha çok zorlar. Oysa su içeriği fazla olan, barındırdığı vitaminlerle enerjimizi tazeleyecek olan bazı besinler sıcaklarda sizi daha iyi hissettirebilir.

30 Temmuz 2018, Pazartesi 16:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KARPUZ

KARPUZ

Soğuk tüketildiğinde vücudu serinleten, bol vitamin içeren lezzetli bir yaz meyvesi olan karpuz, tam da sıcak havalarda tüketilmesi gereken besinlerdendir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığından vücudu rahatlatır ve iyi hissettirir.YEŞİL ÇAY

YEŞİL ÇAY

Sağlık konusunda yeşil çay bambaşkadır. Ancak sıcak havalarda sıcak yeşil çay içmek yerine önceden demleyip, buzdolabında soğutarak içebilirsiniz. Demleme sırasında içine atacağınız limon dilimleri serinletici etkisini artıracaktır.KAVUN

KAVUN

Kalorisi düşük, su ve vitamin içeriği yüksek olan lezzetli yaz meyvesi kavunu da sıcaktan bunaldığınızda soğuk soğuk yiyebilirsiniz. İsterseniz dondurma gibi farklı tariflerde de kullanabilirsiniz.

DONDURMA

DONDURMA

Sıcaktan bunalıp soğuk bir şeyler yemek istendiğinde en kolay tercih dondurma oluyor. Sağlık yönünden ilk tercih Maraş dondurması olsa da zaman zaman diğer meyveli dondurmaları da tüketebilirsiniz.

 

LİMON

LİMON

Vitamin yönünden zengin meyvelerden olan limon yazın sıcak havalarda en çok limonata şeklinde tercih ediliyor. Kıştan dolaba attığınız portakallarda beraber tüm aile severek tüketebileceğiniz lezzetli soğuk limonatalar yapabilirsiniz.


SALATALIK

SALATALIK

Yaklaşık %98’i su olan salatalık, tuzsuz şekilde tüketildiğinde susuzluğu azaltıcı, ferahlık verici etki yapar.MARUL

MARUL

Yaz ayarlarında dolabınızdan, sofranızdan eksik etmemeniz gereken sebzelerden biri maruldur. %95’inden fazlası su olan bu sebze yüksek lif ve C vitamini içerir.

NANELİ AYRAN

NANELİ AYRAN

Susuzluk hissini gideren sebzelerden biri olan naneyi, terleyerek kaybettiğiniz vitamin ve mineralleri yerine koyması için ayranla beraber tüketmek sıcaklarda sizi iyi hissettirecektir. Naneyi ağzınızda tek başına çiğnemeniz bile ferahlık hissi vermeye yetecektir.

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ

Vücuttaki su eksikliğini giderip, organların daha rahat çalışmasını sağlayan meyan kökünün daha birçok faydası bulunur. Yorgunluk şikayetiniz varsa sizi toparlayıp iyi hissettirecek içecekler arasındadır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Diyet yapanlara özel, kakulenin 5 inanılmaz faydası